Ekonomi

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Birçok insanın ödemelerini ve alışverişlerini nakit para yerine çeşitli yöntemler ile ödemeyi tercih ettiği biliniyor. Bu tercihlerin en önde geleni ise Kredi kartı olarak ön plana çıkıyor. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyette olan tüm bankalar müşterilerine özel kredi kartları ile hizmet sunmaya başlamışlardır. Özellikle nakit paranın peşin olarak alındığı bilinirse kredi kartı birçok ailenin harcama yöntemlerinde kullandığı bir yöntem olarak ön plana çıkar.

Kredi Kartının Özellikleri
Birçok insan birlikte çalıştığı bankalara ait kredi kartını kullanıyor. Bu kullanım esnasında müşterilere birçok imkan bankalar tarafından tanınıyor. Özellikle yüksek ücretli eşyaların satın alınmasında kredi kartına peşin fiyatına belirli bir vade ile taksit imkanı sunulan kredi kartları günümüzde birçok insan tarafından kullanılıyor. Bu avantaj ile birlikte kredi kartları bankalar tarafından verilen ve üzerinde çip olan özel manyetik kartlar olarak ön plana çıkar.

Müşteriler gittikleri herhangi bir alışveriş noktasında bankalara ait pos cihazları aracılığı ile satın aldıkları ürünleri kredi kartı kullanarak satın alırlar. Bu alım sırasında daha önceden imza ile satın alınma işlemi yapılsa da son yıllarda dört haneli şifre ile satın alınma işlemi sırasında kimlik doğrulaması yapılıyor.

Kredi Kartı Ödemeleri
Birçok banka kendi müşterisinin kullanımına sunduğu kredi kartının belirli dönemlerde yapılan alışverişlerin ödemelerini belli bir tarihte yapmaları için faturalandırıyor. Bu faturalandırmanın hangi tarihlerde yapılacağı ise banka ve müşteri arasında yapılan görüşmeler neticesinde belirlenebilir.

Kredi kartından yapılan harcamaların hesaptan kesim yapılacak tarihe kadar olan tutarı faturalandırılır. Bu faturalar hesap kesim tarihinde yapılır ve bir sonraki borç döneminin kotası açılır. Bu tarihin değiştirilmesi için müşteriler banka hizmetleri ile iletişim kurması yeterlidir. Bu iletişimin ardından müşteriye sunulan bazı kesim tarihinden birisi müşteri tarafından belirlenir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu