Ekonomi

Kredi Kartı Harcamalarımı Nasıl Kısarım

Kredi Kartı Harcamalarımı Nasıl Kısarım?
Ekonominin değişkenliği, enflasyon gibi nedenlerle insanların ellerinde nakit para bulundurması gitgide zorlaşıyor. Bu nedenle insanlar alışverişlerini kredi kartları ile yapmaya başladılar. Fakat kredi kartı ile yapılan alışverişlerin borç olarak geri döneceğinin unutulduğu anda kart sahipleri ay sonunda hesap ekstrelerini görüp şaşırmaktalardır. Bu şaşkınlığı yaşamamak ve ay sonunda zor durumda kalmamak için kredi kartı harcamalarını en baştan sıkı tutmak gerekir.
Kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çekmemek için kart kullanıcılarının alacağı bazı tedbirler vardır. Kredi kartı harcamalarını kontrol altında tutmak için alınacak önlemler şunlardır;
Dışarı Çıkarken Kredi Kartını Evde Bırakmak
Herhangi bir harcamanın yapılmayacağı durumlarda ya da sadece ufak tefek şeyler almak için dışarıya çıkıldığında kredi kartını yanına almamak harcamaları azaltmak için çok faydalı bir yöntemdir. Bu sayede sadece ihtiyaç olan malzemeler alınacaktır. Ayrıca alınacakların tutarı kadar para ile dışarı çıkmak yine gereksiz harcamaları durduracak bir yoldur.
Plansız Alışveriş Yapmamak
Dışarı çıkıldığında aslında ihtiyaç duyulmayan ve hesapta olmayan ürünleri satın almak yine ay sonunda gelecek kredi kartı ekstresini kabartmaktadır. Dışarı çıkmadan evvel alınacakların listesini yapmak gereksiz harcamalardan kurtulmanın bir diğer yoludur.
Bütçe Hazırlamak
Bir ay boyunca yapılacak ve yapılmış olan harcamaları not almak paranın nereye ve ne kadar harcandığını takip etmeyi sağlar. Bu şekilde ay sonunda herhangi bir sürpriz ile karşı karşıya kalmanın önüne geçilmiş olunur.
Kredi Kartının Limitini Düşürmek
Kredi kartının limiti ne kadar fazla olursa yapılan harcamalar da o denli yüksek olacaktır. Bu nedenle kredi kartının limitini düşürüp aşırı harcamalardan kaçınmak mümkündür.
İhtiyaç Olmadıkça Alışveriş Merkezlerine Gitmemek
Alışveriş merkezleri birçok yönden kişileri para harcamaya iten yerlerdir. Bu tür yerlerde bulunan mağaza, restoran gibi yerler hiç hesapta yokken kişileri harcama yapmaya teşvik edebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu