Ekonomi

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Hesap kesim işlem tarihinden hemen sonra kredi kartı dönem borcu, kredi kartınızın belirlenmiş tarih içerisinde yapmış olduğunuz tüm harcamaları kapsayan, taksit tutarları, avans ya da nakit kullanım işlemleri için alınmış faizler ve önceki ay üzerinden devreden toplam borç miktarınızın eklendiği, kayıt altına alınan kredi kartı borcunuzdur.

Dönem içi yapmış olduğunuz harcamalarınızın her ay kredi kartı kesim tarihinden önce aylık ödemeniz ile ilgili toplam borç demek oluyor. Yapmış olduğunuz dönem borçlarının her ay düzenli olarak ödenmesi gereklidir. Eğer toplam dönem borçlarınızı her ay kredi kart hesap tarihinizden önce ödeme yapmamanız halinde gecikme faizi uygulanır.
Kredi kartınızın kullanıma kapatılmaması için, dönem borcunuzu üç kez üst üste ödemez iseniz kartınız kullanıma iptal edilmiş olur. Hala borç ödenmemesi durumunda bankanızın yapmış olduğu çeşitli yatırım işlemlerine maruz kalabilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcu Hesap Aşamaları
Yapmış olduğunuz kart harcamalarınızın hesap kesim tarihinden öncesinde yapılmış olması, taksitli harcamalarınızın gelecek ayların hesap ekstresine yansımış taksitler haricinde kesim tarihinden önce yapılan harcamalarınız, alışveriş faizi, avans ya da kullanılan nakit işlemleriniz için ek masraflar, geçmiş dönemde ödemediğiniz kredi kart borcunuz, gecikme faizleri ve kart limit aşımı dönem borcunuz hesaplanırken işlemlere dahil edilir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
Kredi kartlarınızın öncelikle hesap kesim tarihini mutlaka bilmeniz gerekiyor ve hangi döneme ait borcunuzun ödeneceği hakkında bilginiz olmalıdır. Harcamalarınızı yaparken önemli olmayan alışverişlerinizi hesap kesim tarihinden sonra yapmanız çok daha yararlı olacaktır.

Hesap kesim tarihinize eğer 2-3 gün kaldıysa beklemeniz çok daha mantıklı bir adım olur. Harcamalar hesap kesim tarihiden önce yapılırsa bir sonraki aya aktarılır. Kısa süreliğine de olsa borcunuzun ertelenmesi söz konusudur. Ödemelerinizi son ödeme tarihi geçmeden yaparsanız kredi notunuzun da düşme ve faiz işlemlerinden kurtulmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu