Ekonomi

Kredi Kartı Borcunu Ödeme Yöntemleri Nelerdir

Kredi Kartı Borcunu Ödeme Yöntemleri Nelerdir?
Bilinçsiz harcamalar kredi kartları borçlarının belirli dönemlerde aşırı birikmesine ve kişilerin bu borçları geri ödemesinde büyük sıkıntılar çekmesine neden olur. Harcamalarda yapılan kontrolsüzce hareketler, geri ödeme konusunda tekrarlanmaz ise, elbette borçlar kısa bir süre içerisinde ödenebilir. Bu anlamda kredi kartı borçlarını öderken izlemeniz gereken bazı yollar vardır.
Asgari Tutar Ödeme
Kredi kartı borçlarını üç aydan fazla süre boyunca ödememeniz durumunda asgari tutarı ödemek elbette işe yaramaz. Ancak henüz çok fazla birikmeyen borçlarda asgari tutar ödemesi oldukça önemlidir. Bankaya olan borcunuzu aksatacağınızı düşündüğünüz ilk ayda, asgari tutarı ödemeyi ihmal etmemek çok önemlidir. Zira asgari tutarı ödemek borcun çok fazla birikmesini ve kişilerin kredi notunun aşağıya düşmesini engelleyebilir. Elbette bu durumu süreklilik haline getirmek de kişiler açısından sakıncalıdır. Zira bu gibi durumlarda da borçlar tekrar eden aylara sürekli aktarılmaya devam eder.
Kredi kartı borçlarını uzun süre boyunca ödemeyen kişiler için izlenmesi gereken yollar daha farklıdır.
Borç Yapılandırması
Kişilerin bankaya 60 gün boyunca ödeme yapmaması durumunda banka kişileri kredi borç tavsiyesi birimine yönlendirir. Bu noktada kişilere krediyi yapılandırması yönünde talimat verilir ve buna uygun bir yol haritası belirlenir.
Borç yapılandırması kişilerin toplam borçları ve bu borcun faiz miktarını kapsar. Ortaya çıkan toplam borç, 9 ile 24 ay arasında vadelendirilir ve ödeme kolaylığı yaratılır. Özellikle bankaya fazla borç biriktiren kişiler için borç yapılandırması oldukça önemlidir. Yapılandırma yapılmayan durumlarda borcunuz her zaman faizi eklenerek artmaya devam edecektir.
Bunun yanı sıra bankalardan düşük faizli ihtiyaç kredisi kullanarak da kredi kartı borcunu kapatma yolunu kullanabilirsiniz. Bu anlamda müşterisi olduğunuz bankaya başvurarak, uygun bir ihtiyaç kredisi ile borcu kapatabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, kredi notunun beklenenden çok fazla düşük olduğu durumlarda banka bu ihtiyaç kredisi taleplerine olumlu yanıt vermeyebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu