Ekonomi

Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat

Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat
Birçok insan çeşitli zamanlarda banka kredisi almak için bankalara başvuruda bulunmuştur. Elbette bu banka başvurularında talep edilen kredilerin alınması sırasında çeşitli miktarlarda dosya masrafları bankalar tarafından talep edilir. Bu talep edilen bedeller banka müşterilerinden alınmasının ardından bu konuda yargı kararları ile alınan dosya masraflarının müşterilere iadesi konusunda karara vardır. Bu kararın ardından yapılması gereken yöntemler ise sırası ile belirlenmiştir.
Dosya Masrafının Geriye Talep Edilmesi
Banka kredisi çeken ve haksız olarak talep edilen dosya masrafının geri alınması için yapılması gerekenler bellidir. Bu konuda izlenmesi gereken yollar vardır. Bu konuda insanları rahatsız eden ve sürekli olarak dosya masraflarının geri alınacağı yönünde iletişim kuran kişilere kesinlikle itibar edilmemesi gerekir. Bu konuda yapılan iletişimlerde birçok kişi güvensiz bulmasından dolayı bu konudaki iletişim konusunda dikkatli olunması gerekir.
Dosya Masrafının Talep Edilmesi Sırasında Talep Edilen Belgeler
Öncelikle tüm banka müşterileri söz konusu dosya masraflarının alındığına dair dekontların temin edilmesi, ödeme planının hazırlanması gibi birçok belge talep edilir. Bu belgelerin krediyi çekilen banka şubesinden temin edilebilir. Bu elde edilen belgeler ile birlikte yazılı bir dilekçe vererek dosya masrafı bankadan talep edilir. Bu talebin olumsuz olarak karşılanması durumunda izlenmesi gereken yollar vardır.
Başvurulacak Merciiler
Banka müşterileri bankadan yazılı olarak red cevabı aldıktan sonra 2.000 Türk Lirasına kadar olan dosya masraflarında ilçe tüketici hakem heyetine başvurulmalıdır. Bu miktarın 2.000 ile 3.000 Türk lirası arasında olması durumunda ise il tüketici hakem heyetine başvurulması gerekir. Elbette 3.000 Türk Lirasının daha fazlası olan dosya masrafı olması durumunda ise Tüketici Mahkemelerine başvurulması gerekir. Bu başvurular ardından dosya masrafları kesinlikle bankadan alınarak tüketiciye veriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu