Ekonomi

Kredi Çekebilmek İçin Ne Gerekli

Kredi Çekebilmek İçin Ne Gerekli?

Birçok kişi hayatlarının belirli bölümlerinde kredilere ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple de kısa süre içerisinde kredi başvurusu gerçekleştirerek paralarını almak isterler. Ancak bu aşamada kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Eğer gerekli şartlara uyum sağlamayan bir kişi kredi başvurusu yaparsa bu kredileri reddedilecektir. Genel olarak gelir düzeyi ve kredi notu kredilerde önemli olurken buna ek olarak bankaların kendi şartları da bulunmaktadır.

Gelir Düzeyinin Önemi
Bankalar kredileri verirken kişilerin gelir düzeylerini ön planda tutmaktadırlar. Genel olarak kişiler bir kredi başvurusu yaptıklarında ödeme planlarını oluşturacakları taksit sayılarını da belirlerler. Bu taksit sayıları belirlendikten sonra kişilerin her ay ödemesi gereken miktar da ortaya çıkacaktır. Eğer kişilerin aylık gelirleri ortaya çıkan bu miktarın iki katından az ise krediler onaylanmaz ve kısa süre içerisinde geri çevrilir.

Kredi Notunun Önemi
Kredi notları kredilere başvuran kişilerin kısa sürede onay olması için çok önemlidir. Bu aşama da eğer kişilerin daha önce çektikleri krediler ya da ödedikleri kredi kartı borçları hakkında bir geçmişleri varsa bu geçmişleri notlandırılmaktadır. Eğer kişilerin notları iyi düzeyde çıkarsa rahatlıkla kredilerini alabilirler. Kredi notları iyi olmayan kişiler farklı bankalara yönelebildikleri gibi kredi notlarının temizlenmesi için birkaç sene de bekleyebilirler.

Bankaların Genel Şartları
Bankalarda kredi çekecek olan kişiler için özel şartlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında kişilerin yaşları büyük önem arz eder. Kredilere başvuran kişilerin resmi olarak en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Buna ek olarak birçok banka en az 20 yaşında olmasını tercih eder ve daha altına kredi vermez.

Birçok kişi bilmese de krediler verilirken kişilerin maksimum yaş sınırına takılması da mümkündür. Genel olarak konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi uzun dönem ödemelerinde kişilerin ödeme bitiş tarihindeki yaşlarının 70’i geçmemesi istenir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu