Ekonomi

Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi

Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi?
Kredi yöntemiyle ev sahibi olmak günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir. Zira ev kirası ödemenin sonu yoktur ve kira öder gibi ev sahibi olmak, faizli ve masraflı olsa da kiracı olarak yaşamaktan çok daha caziptir. Ancak ne yazık ki hayatta her şey yolunda ve istediğimiz gibi gitmiyor. Kredi taksitlerini ödemekte artık zorlanıyor hale gelmiş olmak ya da başka bir bölgeye taşınıyor olmak da bunlardan birkaçı.
Borcu Kapatmak
Aldığınız ev banka tarafından ipotekli durumda olsa da yasal olarak sizin mülkünüzdür ve satış hakkına sahipsinizdir. Ancak kredi borcunun erken kapatılması bankaların pek hoşlandığı bir durum değildir dolayısı ile sizden erken kapatma bedeli olarak borcun %2’si kadar bir bedel talep eder. Evi satarken bu durumu göz önünde bulundurmakta fayda var.
Krediyi Dönüştürme
Bankaların ürün çeşitliliğinde sunduğu bu avantaj, konut kredinizi ihtiyaç kredisine dönüştürmenizi sağlayacaktır. Çoğu kişi, satmak istediğiniz evi ipotek altında olduğundan satın almak istemeyebilir. Bu yöntem ile evinizin borcunu kapatarak evin ipoteğini kaldırdıktan sonra rahatlıkla satabilirsiniz.
Evi ve Krediyi Devretme Yöntemi
Evinizi alıcıya borcuyla birlikte devredersiniz. Alıcı size o ana kadar ödediğiniz kısmı nakit olarak verir ve kalan borcu da devralır. Böylelikle bankanın erken kapatma bedeli olarak talep ettiği %2’lik ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.
Olağanüstü Durum
Hayatta her şey planlandığı gibi gitmiyor. Borcunuzu ödeyemediniz ya da 3 ay gecikmeli ödediniz; bu durumda banka size iki koşul sunar. Bunlardan biri, borcun tümünü bir seferde kapatmak ve diğeri ise evi bankaya koşulsuz olarak vermek. Birinci seçenek ile evi satmak durumunda kalabilirsiniz. Bilakis banka evinizi açık arttırma yaparcasına düşük bir bedel ile satacak ve size çok düşük bir bedel ödeyecektir. Bu durum bankaların inisiyatiflerine göre değişiklik gösterebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu