Ekonomi

Kredi Başvurusunda Neler Sorulur

Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?
Kredi çekmek ya da kredi kullanmak her insanın mutlaka hayatında bir kere başvurduğu durumlardan biridir. Kredi kullanmak isteyen insanların gerek devlet bankalarından gerekse de özel bankalardan yararlanabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle kredi verecek olan sizde bazı özelliklerin bulunmasını şart koşuyor.
· Kredi çekmeye uygun yaşta mısınız?
· Çektiğiniz krediyi ödeyebilecek düzenli bir işiniz var mı?
· Krediyi çektikten sonra kuruma gösterebileceğiniz bir teminatınız var mı?
Gibi bir çok durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kredi veren kurumlar için en önemli detay aldığınız parayı anlaşma şartları gereğince geri ödeyip ödemeyeceğiniz oluyor. Bunun içinde sizlere kredi çekerken birçok soru yöneltiliyor.
Kredi Çekenlere Sorulan Sorular
Kredi çekmek istiyorsanız size gelebilecek sorulara hazırlıklı olmalısınız. Bu sorular genel olarak kaç yaşında olduğunuzu ve daha önce kredi talebinde bulunup bulunmadığınızı soruyorlar. Bunun yanında krediyi ödeyecek maddi durumunuzla yakından ilgilenecekler ve sizden bir maaş bordrosu da isteyebilirler. Sıkça sorulardan biri de kirada mı oturuyorsunuz yoksa kendi evinizde mi oturuyorsunuz oluyor.
· Başka bankalardan kredi kullandınız mı?
· Kaç çocuğunuz var?
· Okuyan çocuklarınız var mı?
· Bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısı kaç?
· İşinizden ayrılma durumunuz var mı?
Gibi çok çeşitli sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu soruların bir kısmı bankanın vereceği parayı garanti altına almak istemesi bir kısmı da size uygulayacakları taksit miktarını belirlemek için soruluyor. Teminat için genel de evinizin olup olmamasına ve baktığınız aile üyesi sayısına çok dikkat ediyorlar. Kredi çekmek isteyen insanların birçok farklı sorularla karşılaşması son derece normal bir durumdur. Sorulan sorular sizin sigortalı olup olmadığınız konusunda da gelecektir. Sigortalı değilseniz ve teminatınız yoksa kredi almanız biraz daha zor olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu