Ekonomi

Kredi Alabilmem İçin Askerlik Şart Mı

Kredi Alabilmem İçin Askerlik Şart Mı?
Ülkemizde her erkek genç askerliğe gitmesine engel olacak bir sağlık problemi yok ise askere gider ve vatan borcunu ödemiş olur. Peki askere gitmeden bankalardan kredi kullanılabilir mi? Bu sorunun cevabı son zamanlarda çok soruluyor.
Bankadan kredi kullanma şartları:
· Kredi kullanılacak kişinin önceden ödenmemiş bir borcunuzun olmaması gerekir.
· Kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir.
· Kredi almak isteyenin, sigortalı bir işi olması yani gelir belgesi bulunması ve en az 6 ay çalışmış olması gerekir. Bu süreyi doldurmadan kredi kullanmak isteyen ise geçmişe dönük sigortasının olması gerekir.
· Kredi alabilmek için hakkınızda yasal ve idari bir takibin bulunmaması gerekir.
· Ödeme geçmişinizin düzenli olması yani önceden çektiğiniz bir kredi veya kullandığınız kredi kartı var ise bunların ödemesinin düzenli olması gereklidir.
Görüldüğü üzere kredi kullanmak için askerlik şartı yoktur. 18 yaşını doldurmuş, düzenli sigortası olan ve ödemelerinde düzen olan her Türk vatandaşı kredi kullanabilir.
Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?
Kredi notunuz bankalardan kredi çekerken sizin rahat bir kredi çekmenizi sağlar. Bankaların Kredi Kayıt Büroları tarafından kurulan İnternet sitesinden kredi notunu sorgulama yapabilir. sorgulama yapmadan önce sistemi kayıt olmanız gerekir.
Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?
Her bankanın kredi hesaplama kriterleri farklıdır. Müşterilerinin geçmişine göre ödemelerin durumuna göre kredi hesaplaması yaparlar. Kredi notunuz: 700 1500 arası ise kötü, 1500 1700 arası ise iyi, 1700 ve üzeri ise çok iyi durumdadır. Bu notları kişinin kredi ödeme veya kredi kartı ödemeleri %30, mevcut hesap ve borç durumunuz %25’ini, yeni kredi kullanımı var ise %20’sini, geçmişe dönük çok kredi kullanımı %15 ve diğer faktörler ise %10’unu etkiler. Kredi notunuzun yüksek olması ödemelerinizin düzenli olduğunun gösterir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu