Sağlık

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kore Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Kaslarda meydana gelen, ritmik olmayan, tekrarlayıcı, kısa ve sıçrayıcı nitelikte düzensiz olarak meydana gelen kasılmalar ile meydana gelen istem dışı hareketler sonucu ortaya çıkan hastalığa kore hastalığı denir. Halk arasında buna tik adı verilmektedir. Genellikle parmak uçları ile dilde görülür. Beyindeki hareketleri kontrol eden bölümün bozulmasından kaynaklanan bu hastalık bir kas grubundan diğerine geçebilmektedir. Doğum travması ile ortaya çıkan ve daha yavaş karakterli bir hastalık olan atetoz ile birlikte ortaya çıkar ve koreatetoz olarak adlandırılır.

Kore Hastalığı Nedenleri

Kore hastalığı, betahemolitik streptokok enfeksiyonun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan ve romatizmal ateş ile birlikte sydenham koresi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde ortaya Huntington, hastalığın ana belirtisidir. Kore hastalığının ortaya çıkmasında çeşitli faktörler vardır. Epilepsi ve levodopa ilaçları, doğum travması, her türlü metabolik ve endokrinolojik bozukluklar ve meydana gelen inmeler sonucunda kore hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Kore Hastalığı Belirtileri

Sinsi olarak başlayan hastalık yavaş ilerler. Kore hastalığı belirtileri arasında, çocuklarda hırçınlık, huysuzluk ve huzursuzluk gibi psikiyatrik belirtiler görülür. Daha sonra yüzde ve ellerde istem dışı koreik hareketler ortaya çıkar. Hastalar bu istemsiz hareketler nedeniyle ellerini kullanmakta güçlük çekmeye başlarlar ve istemsiz olarak yapılan hareketler nedeniyle hasta günlük faaliyetleri aksamaya başlar. Aşırı heyecan nedeniyle istem dışı hareketler artar, ağız ve dil çevresindeki kaslarda istem dışı hareketlerin olmasıyla konuşma da bozulur. Sinir hastalığı olan kore hastalığında, hastanın istemsiz olarak yüz, kol, bacak ve gövde kaslarındaki düzensiz olarak kımıldamalar görülür. Hastalık en çok gebelerde, 5-15 yaş arası kız çocuklarında ve kalıtsal olarak geçen durumlarda görülür. Hastalık öldürücü değildir ancak, hastanın yaşam kalitesini düşürür. Romatizmanın bir türü olduğu düşünülen bu hastalıkta, vücudun farklı kısımlarında çekilme ve kıvranma tarzı hareketler ile kendini gösterir. Yüzdeki kasların çekilmesi yersiz mimiklere neden olur ve omuz farklı yönlere doğru çekilebilir.

Kore Hastalığı Tedavisi

Kore hastalığı tedavisi, hastalığın nedenine yönelik olarak uygulanır. Metabolik bozukluğun tedavisinde ya da ilaç kullanımına bağlı olarak kullanılan ilacın kesilmesi ile kore hastalığı düzelir. Hastalığın psikoz tedavisinde kullanılan dopamin bloke edici ilaçlar kullanılır. İlaçların üç aydan fazla kullanılmaması gerekir. Romatizmal ateş tedavisi için 21 yaşına kadar penisilin tedavisi uygulanır. Hastalar sessiz ve sakin bir ortamda istirahat ettirilmelidir. Eğer ilaç tedavisinden bir sonuç alınamazsa, cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu