Ekonomi

Konut Kredisi Başvurularında Aylık Gelir Durumunun Önemi

Konut Kredisi Başvurularında Aylık Gelir Durumunun Önemi

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin konut kredisi başvurularının süresini hem de ödeme planını etkileyen en büyük faktörlerin başında aylık gelir durumu oluşturuyor. Çünkü konut kredisi ve diğer krediler için aylık ödeme planları aylık gelir düzeyine göre hesaplanıyor. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin konut kredisi başvurularına olumlu cevap alması kredi notlarına bağlıdır.

Kredi notları yüksek olan ev sahibi olmak isteyen kişilerin başvuruları onaylanıyor. Ancak kredi notları düşük olan kişilerin ise öncelikle kredi notlarını yükseltmeleri gerekiyor. Kredi notlarını yükseltmenin en önemli yöntemi aylık ödemelerin ve fatura ödemelerinin aksamadan düzenli bir şekilde ödenmesidir. Kredi notları bir anda yükselmez ancak yapılacak ödemeler ile yavaş yavaş yükselişe geçecektir.

Ev sahibi olmak isteyen kişinin aylık gelir durumuna öncelikli olarak bakılıyor. Ancak bazı kişilerin aylık gelirleri konut kredisi yeterli olmayabiliyor. Böyle durumlar aynı evde yaşadıkları diğer hane sakinlerinin gelir durumu da hesaba katılarak konut kredisi imkanlarından faydalanmak mümkün oluyor.

Konut Kredisi Başvurusu Öncesi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Mortgage uzmanlarının yardımları ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk iş ilgili bankaya gelir durumunun bildirilmesidir. Bu nedenle uzmanlar gelir düzeyini ibraz eden kişilerin gelir durumuna bakara gerekli hesaplamalar yaparak aylık ödeme planları ile konut kredisi imkanından faydalanıp faydalanamayacakları konusunda Mortgage uzmanlarından bilgi alabilirler.

Bazı durumlarda ev sahibi olmak isteyen kişiler aylık gelirlerini resmi olarak belgeleyemiyorlar. Kişiler düzenli bir işte çalışıp düzenli bir gelire sahip olsa da gelir belgesini bankalara ibraz etmedikleri sürece konut kredisi konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Ev sahibi olmak isteyen kişiler aylık bir ek gelire sahiplerse bunu ev kredisi başvurusu yaparken bildirmeleri gerekiyor. Ek gelir ile ana gelir toplanarak yapılacak yeni ödeme planı konut kredisi için uygunsa ev sahibi olmak isteyen kişilere konut kredisi imkanı kullandırılabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu