Blog

Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesi

Kulak, işitme görevini yerine getirmekten sorumlu olduğu gibi, dengeyi sağlayan organımız olarak da önem taşımaktadır. Bazı durumlarda, kulakta çeşitli sebeplere bağlı olarak rahatsızlıklar oluşabilir. Konuşurken kulaktan ses gelmesi, rahatsızlık verici kulak sorunlarından birisidir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir ve değişik şekillerde tedavi edilebilir.

Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesi

Konuşurken kulaktan ses gelmesi, çınlama, uğultu, çıtırtı ve hırıltı gibi tonlarda oluşabilir. Genel olarak sıkıntı veren bir durumdur. Bazen tek kulakta, bazen iki kulakta birden görülebilir. Bazen süreklidir, bazen de ara ara hissedilen olumsuz bir durumdur. Konuşurken kulaktan ses gelmesinin tıbben tam olarak belirlenen bir sebebi yoktur ancak, bu sağlık sorununa sebep olduğu düşünülen çeşitli nedenler vardır. Çoğu kişinin başına gelen bu olay, genelde önemsenmese de, altta yatan sebep çok ciddi olabilir veya gereken tedavi uygulanmadığında daha tehlikeli hastalıklara sebep olabilir. Konuşurken kulağından ses gelen kişi, bu olayın hangi zamanlarda ve ne tür hareketler yaptığında ortaya çıktığını takip etmelidir. Günlük hayatta sık karşılaşılan sorunlardan birisi olan kulaktan ses gelmesi, genelde ihmal edilse de, uzman desteği gerektirmektedir.

Konuşurken kulaktan ses gelmesi, yoğun aktivitelere bağlı olarak yorgunluk gibi fiziksel sebepler sonucunda oluşabileceği gibi, kişinin o anki sıkıntılı ruh halinden de kaynaklanabilir. Tedavi için, sorunun fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğu bilinmelidir.

Konuşurken kulaktan ses gelmesi, bazı durumlarda, kansızlık, yüksek tansiyon, enfeksiyon, darbe, kulak tıkanıklığı, beyin tümörü, tiroid hastalığı ve sürekli kullanılan bazı ilaçlar sebebiyle de oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlar, profesyonel müdahale gerektiren durumlardır. Hangi sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın, nedeninin belirlenerek gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Fizyolojik veya psikolojik sebepler haricinde, çeşitli hastalıklar nedeniyle de oluşabilen kulaktan ses gelmesi, alanında uzman bir KBB doktoru tarafından teşhis edilerek tedavisine başlanabilir.

Halk arasında önemsenmeyen ancak oldukça ciddi olan konuşurken kulaktan ses gelmesi, tedavi edilmezse, diğer organların işleyişini de bozabilir. Bu da, daha önemli boyuttaki sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu nedenle, kulaktan ses gelmesi sorunu yaşayan kişilerin, uygun şekillerde tedavilerinin gerçekleştirilmesi için, sağlık kurumlarının ilgili bölümüne başvurması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu