Blog

Kolanın İnsan Vücuduna Zararları nelerdir

Kolanın İnsan Vücuduna Zararları nelerdir?

Kola, adını dahi bilmediğimiz ülkelerde satışı yapılan ve çok uzun bir geçmişi olmamasına rağmen hakkında birçok efsane bulunan alkolsüz bir içki niteliğindedir. 1885 yılında bulunan ve S. Pemberton adlı kimyager tarafından bazı hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır. Ayrıca kola, bugün de binlerce insan tarafından günlük yaşantısında tüketilen bir içecek haline gelmiştir.

Kola içerisinde bulunan bitkilerin hasat zamanında farklı haşerelerin de hasat makinesine karışması ile oluşturulan ve içerisinde böcek kanı dahi kullanılması gibi bir çok söylenti bulunan bir içecek olmuştur Ancak bu söylentilerin hiçbir bilimsel bir verisi bulunmamaktadır. Bu itibarla Coca Cola firması reklam cinsinden internette yapmış olduğu açıklamalarla tüketicinin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışmıştır.

Birçok ülke coca-cola’nın yakaladığı başarıya benzer şekilde kendi kola markasını kurma çabası içerisine girmiştir. Ancak hiçbir firma bu başarıyı elde edememiştir. Bu markaların içerisindeki en yakın rakip olarak “Pepsi” şeklinde bilinen marka gösterilebilir. Cola Turka markası ile bilinen ve Yıldız Holding tarafından yoğun reklam kampanyaları ile yerli kola denemesi şeklinde Türkiye pazarında satışa sunulan içecek istenilen sonucu vermemiştir

Kola, insan vücuduna zararı oldukça fazla olduğu söylenmektedir Kolanın içerdiği en tehlikeli maddelerden biri de çağımızda diyabet hastalığının da en çok korktuğu Şekerdir. İçerisinde bulunan şeker miktarı bu içeceğin aslında çok da masum olmadığını kanıtlamaktadır. Içerisinde bulunan şekerin yüksek oluşu karaciğerin fazla çalışmasına neden olur. Yine kola içerisindeki şeker nedeniyle beyindeki doyma hissine zarar verir. Bunun sonucunda da aşırı yemek tüketimi ile birlikte kilo almaya da neden olmaktadır. Kolanın içerisinde bulunan fosforik asit, koladaki lezzeti keskinleştirmektedir. Bu durumda insan kemiklerinin direnci daha da azalmaktadır. Sonucunda kemikler kırılan bir yapıya sahip olmaktadır. Ayrıca içerisindeki kafein de fazlaca bağımlılık yaratmaktadır. Genel olarak baktığımızda kolanın kendine has zararı değil de içerisinde bulunan bileşenlerin zararının fazlaca olduğu görülmektedir

Önemli bir ayrıntı ise zehir gibi insanı direk öldüren bir madde olmayışıdır. Dışarıdan bakıldığı zaman fiziki olarak bir zarara neden olmamasıdır. Genel olarak zararının uzun yıllar boyu kullanılması sonucunda görülmesinden kaynaklı, insanların bu içecekten asla vazgeçemeyeceği fikri ortaya çıkmaktadır.

Sonuç olarak günümüzde hazlı içecekler çok rağbet görmektedir. Kola da bunların başında yer almaktadır. Sağlığımız için kola ve buna benzer gazlı içeceklerden uzak durmamız en doğru harekettir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu