Kol Kırılması ve İlk Müdahale Nasıl Yapılır

Kol Kırılması ve İlk Müdahale Nasıl Yapılır?
Kişilerin fiziksel olarak şiddetli gelişen ani olaylar ya da kazalar karşısında, kemik bütünlüğünün bozulmasına kırık denmektedir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan kırıklarda, bazı belirtiler kendini gösterir. Vücutta oluşan kırıklarda; hareket kısıtlılığı, şekil bozukluğu, morluk, şişlik, ağrı ve buna benzer durumlar ortaya çıkar. Kırılan bir kemik bazı belirtileri hemen verdiği gibi, bazen de kendini çabuk belli etmez; ama kırıklarda ağrı kırığın ciddiyetine göre kendini ilk belli eden faktördür.
Kırık Çeşitlerini Ayırmak, Doğru Müdahale İçin Şarttır
Kırık çeşitleri, kapalı kırık ve açık kırık olmak üzere iki gruba ayrılır. Kapalı kırıklarda, kemik deriden ayrılmış gibi duran bir görüntü oluşmaz. Açık kırıklardaysa; kemik deriyi deldiğinden dolayı dışarda durur. Kemiğin hem dışarda kaldığı hem de kanamanın olduğu durumlarda, temiz bir bezle hemen sarmak gerekir. Açık kırıklar adını verdiğimiz kırıklarda, çoğunlukla ameliyat uygulanır. Kapalı kırıklar da ilk seçenek alçıya almaktır ve doktorun belirlediği süre zarfında alçı tedavisine devam etmektir.
Kol Kırılmasında Yapılan Müdahaleler
Kolu kırık bir hastayla karşılaşıldığında, hastanın kolu kesinlikle hareket ettirilmez ve sıcak tutulur. Hastanın kolunda herhangi bir aksesuar varsa, derhal çıkarılır. Açık kırık oluşmuşsa; yaranın mikrop kapmasını önlemek için, hijyene çok dikkat edilir. Ağrı nedeniyle hareket edilmediği durumlarda; temiz bir sargı beziyle sabitlenen kolda, parmaklar açık bırakılır. Kırılan koldaki şişlik, morarma ya da kemik çıkması gibi benzer durumlar kontrol edildikten sonra, vakit kaybetmeden 112 aranır. Ambulansın geliş süreci boyunca; kırılan kol tarafındaki koltuk altına destek sağlanır ve göğüs kısmına çapraz gelecek şekilde tutulur. Tampon görevi yapacak şekilde arasına bez konur. Omuz herhangi bir bezle askıya alınır. Eğer kolda hareket sağlanmıyorsa, vücuda desteklenmesi gerekir. Daha sonrasında, ambulansın gelmesi beklenir ya da tıbbi müdahale için hastaneye gidilir.