Blog

Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Midir

Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Midir?

Kalp krizi, damar tıkanıklığı nedeniyle kan akışının tamamen durması ve kalp hücrelerinin işlevini yerine getirememesi durumudur. Kriz sürecinde kalbe oksijen gidemediği için, kalbin çalışmasını sağlayan hücreler ölür. Kalp krizi bir an da gerçekleşir ancak öncesin de birçok belirti gösterebilir. Yapılan araştırmalar, kalp krizinin en önemli belirtisi olarak stresi ve kolesterole bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklıklarını göstermiştir.

Kalp krizin de ilk belirti olarak göğüs ağrısı bilinmektedir. Ancak bu ağrı daha çok göğüsün sol bölgesin de olmaktadır. Göğüste başlayan ağrı, sol kol, omuz ve enseye kadar yayılır. Kalbi besleyen damarlar vücudun sol tarafında bulunduğu için kalp krizi genel de sol tarafta görülmektedir.

Kol ağrısı, bir kalp krizi habercisi olabileceği gibi, kolda ki ağrının birçok sebebi olabilmektedir. Bunlardan bazıları; kas yırtılmaları, sinir sıkışmaları ve kaslarda gerinmeler, eklemler de oluşan iltihaplanmalar veya romatizmal rahatsızlıklar olabilmektedir. Yani her kol ağrısı kalp krizine işaret etmiyor olabilir. Sol kol ağrısı kadınlar da daha fazla hissedilebilmektedir. Göğüste ki ağrıya sol kol ağrısıda eşlik ediyorsa kalp krizinden şüphelenilmelidir. Göğüs ağrısı olmadan görülen sol kol ağrısı da kalp krizi habercisi olabilir. Eğer göğüs ağrısı olmadan, sol kol ağrısına, nefes darlığı, bulantı, baş dönmesi,soğuk terleme, olağan dışı bir kalp atış hızı eşlik ediyorsa ,kalp krizinden şüphelenilmelidir. Kol ağrısı kalp krizi belirtilerinden sadece birtanesidir ve bunun yanında diğer belirtiler de görülebilmektedir. Kol da aniden meydana gelen ağrı giderek şiddetlenir, uyuşur ve kramplar oluşur. Bu durum 24 saatden uzun sürebilir. Vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kol da ki ağrının krizden mi, yoksa kaslarda ki bir problemden mi kaynaklandığını bilmek zor olabilmektedir. Ancak kalp krizi ve kol ağrısı her ne kadar birbiriyle bağlantılı olsa da mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu