Ekonomi

KOBİ Kredileri Nedir

KOBİ Kredileri Nedir?

Türkiye’deki işletmelerin nerdeyse tamamı KOBİ’lerden oluşmaktadır. Bu kadar büyük bir orana sahip KOBİ’lerin önemi de aynı oranda artmaktadır. KOBİ denilince akla küçük ve orta seviye işletmeler gelmelidir. İşletmelerin büyüklükleri çalıştırdıkları insan sayısı ve ekonomik güçleri doğrultusunda belirlenmektedir.

KOBİ’ler üç kısma ayrılır;
Mikro KOBİ: 10 çalışan sayısını geçmeyen 1 Milyon Türk Lirasının üstüne çıkmayan ekonomik güçleri ile işletmeler Mikro Ölçekli KOBİ sınıfına girer. Çalışan sayısı 50’yi geçmeyecek şekilde olan KOBİ’ler yıllık hacimleri 8 Milyona kadarsa Küçük ölçekli sınıfındadır.

Orta Ölçekli KOBİ’leri için çalışan sayısı 250 ile olarak belirlenmiş yıllık ekonomik hacimleri en fazla 40 Milyon Türk Lirası ile sınırlıdır. KOBİ’lerin hacimleri ve çalıştıkları alanlar doğrultusunda gelişmeye ihtiyaç duyarlar bu anlamda da birçok banka kredi desteği sağlamakta, Devlet katkısı alan KOBİ’ler KOSGEB aracılığı ile de kredi desteği alabilirler.

KOBİ’ler İçin Kredi İmkanları ve Verilen Kredi Çeşitleri
KOSGEB’in devlet güvencesi altında birçok konuda verdiği kredilerden yaralanabilirsiniz. Bu krediler kullanacağınız alana göre hibe ya da uzun vadede devlet desteği sayesinde faizsiz olarak verilmektedir. KOSGEB dışında bütün bankalar KOBİ desteği kredileri vermektedir. Bu kredilerden yaralanmak için KOBİ olarak bankaya başvurmanız gerekmektedir.

Eğer işletmenizin kredi puanı yeterli ise istediğiniz konu ile ilgili KOBİ kredisi kullanabilirsiniz. KOBİ Kredileri ve şartları bankadan bankaya değişim göstermektedir. KOBİ olarak krediyi kullanmakla istediğiniz alan, rakam, kredinin ödeme planları ile değişiklik gösteren kredilere başvurabilirsiniz.

KOBİ’leri Krediler İle Geliştirme
Bütün işletmeler için geçerli olan kredi katkısı işletmenin büyümesi, karlılığı ve gelişmesi için yadsınmaz bir öneme sahiptir. KOBİ’ler doğru stratejiler ile İşletmelerini bu doğrultuda geliştirebilirler. Bankaların KOBİ alanında uzman görevlileri ya da KOSGEB bürolarından destek kredileri ile ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu