Kızgın Kumlardan Serin Dağlara Cameron Highlands Asya

Kızgın Kumlardan Serin Dağlara: Cameron Highlands (Asya)
Malezya’nın kişiye huzur veren, eşsiz doğası ile buluşturan Cameron Highlands ilgi çekici hedeflerinden biridir. Bu muazzam yer batı Malezya’nın pahang eyaleti sınırlarını kapsayan ve ıpoh şehrine olan uzaklığı 90 km’dir. Kuala Lumpur’dan 230 km mesafededir. Yemyeşil harika dokusuyla tam bir turizmin kalbi ve turistik cennettir.
Malezya Hakkında Detaylar
İngiliz sömürgesinin etkisi altına 1800’lü yıllarda giren ve liderleri Cameron olan İngiliz asıllı olan liderin bu sırada bölgeye yaptığı tur esnasında keşfetmiş olduğu yere verilmiştir.1925 yılına kadar olan sürede fazla bir gelişim gösterememekle birlikte, sancılı bir süreci atlatmayı başarmıştır. 1929 yılında ise işgalcilerin nemli ve sıcak havaya dayanamayıp kaçıp, serin bir yerleşim alanı olarak Cameron Highlands dağları çare olmuştur. Ardından çilek ve çay yetiştiriciliği olmak üzere oldukça verimli işlere imza atılmıştır. Önemli tarım alanı olmayı başararak isminden sıkça söz ettirmiştir.
Çeşitli Faaliyetler
Eko turizmin kalbi, dağ sporlarının yapıldığı, köy hayatına ve vahşi doğanın bu bölgeye dahil olmasıyla Cameron Highlands her yıl bir çok ülkeden turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Cameron Highlands Ulaşımı
Cameron Highlands’e direk olarak ulaşım üç şehirden otobüsler ile sağlanmaktadır. Ipoh, Kaula Lumpur ve Sıngapur’dan otobüs kalkmaktadır.
-Ipoh –Cameron Highlands Ulaşım: Amanjaya terminalden otobüsler kalkarak cameron highlands’ın merkezi bir kasabası olan Tanah Rata’ya ve diğer kasabalara uğradıktan sonra 2.5 saatte gidilir.
-Kuala Lumpur-Cameron Highlands Ulaşım: Pudu santralden otobüs terminaline Unititi ve CS Travel Express otobüsleri ile 4.5 saatte ulaşım sağlanmaktadır.
-Singapur-Cameron Highlands Ulaşım: Singapur’dan Golden Mile Kompleksten hareket eden The One Travel otobüsleri ile üç kasabaya uğrayıp 10 saatte ulaşılmaktadır.
Ne Zaman Gidilmeli?
Cameron Highlands sene boyunca serin iklime hakimdir. Sıcaklık 15-26 dereceleri seyretmektedir. Muson zamanında kasım-şubat ayları arası, bu dönem oldukça yağışlı geçmektedir. En serin zamanı ise aralık ve şubat ayları olduğu bilinmektedir. Sıcak ve kuru zaman ise şubat-temmuz ayları olmaktadır. Ziyaret için tercih edilecek dönem ise şubat-nisan arasıdır. Resmi tatillerde de oldukça yoğun ziyaret akınına sahiptir.