Blog

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Kitaplar, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Aklımıza gelebilecek her türlü konuda kitap vardır ve gün geçtikçe çoğalmaktadır. Eskiye göre günümüzde kitaplar yerine teknolojiyi tercih edenler artsa da, birçok insan kitap okumayı hayatından çıkarmamaktadır.

Teknolojiye bağımlılık arttıkça, insanlar kitap okumamak için bahaneler üretmektedir. Örneğin zaman bulamamak en sık görülen kitap okumama bahanesidir. Eğer bir insan kitap okuma alışkanlığı kazanırsa, bahane üretmeyi de bırakacaktır ve çok yoğun olduğu zamanlarda bile kitap okumaya vakit bulacaktır.

Kitap Okumayanlar Nereden Başlamalıdır?

Hayatında hiç kitap okumamış veya çok az sayıda okumuş olanlar için kitap okuma alışkanlığı kazanmak oldukça zor olabilir. Örneğin filmi olan bir romanı okumak yerine filmini izlemek, bu insanlara daha cazip gelebilmektedir. Bu romanların filmleri ne kadar iyi olursa olsun, kitap okurken kurulan hayallerin yerini tutamasa da genellikle tercih edilen olmaktadır.

Öncelikle kitap okumaya yeni başlayacaklar, kendi ilgileri doğrultusunda bir kitap türü seçmelidirler ve roman okuyarak başlamaları daha doğru olacaktır. Bunun sebebi, romanların diğer kitaplara göre daha akıcı olması ve insanı o kitaba daha çok bağlamasıdır. Eğer hiç kitap okuma alışkanlığı olmayan bir insan hoşuna gidebilecek türlerde romanlar okursa, bu alışkanlığı yavaş yavaş kazanacaktır.

Başlangıç için bir diğer önemli konu da kitapları çok kalın seçmemektir. Eğer kitap çok kalın olursa okuyucu bir süre sonra “bitmesine daha çok var” diyerek vazgeçebilir. Bu yüzden başlangıç için ortalama 200-300 sayfalık kitaplar tercih edilebilir.

Kitap Serilerinin Okumaya Etkisi

Okumaya insanı bağlayacak bir diğer konu da, okunacak kitapların seri halinde olmasıdır. 3 kitaptan başlayarak 10 kitaba kadar çıkabilen kitap serileri vardır. Eğer okuyucu, bu tür seri halinde bir kitabın konusunu ve karakterlerini severse 10 kitaplık bir seri olsa bile zevkle okuyacaktır.

Kitap serilerini sevmek için kitaptaki karakterleri benimsemek yeterlidir. Eğer okuyucu, kendini o karakterlerin yerine koyarsa seri boyunca onlarla beraber yolculuk yapacaktır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için 7 kitaplık Harry Potter serisi, eğer konu okuyucunun ilgisini çekerse gerçekten başarılı olacaktır. Bu şekilde birçok seri halinde kitaplar vardır ve okuyucu kendi ilgisi doğrultusunda onları bulmalıdır.

Kitap Okumak İçin Nasıl Zaman Bulunur?

Birçok insan kitap okumaya zaman bulamamaktan yakınır. Bu sorunun birçok çözümü vardır, örneğin bir kişi işe veya okula giderken kitabını yolda okuyabilir. Eğer arabayı kendisi kullanıyorsa veya yolda midesi bulandığından okuyamıyorsa gece uyumadan önce en az 15 dakika okuyabilir. Bir insan kitap okumaya günde sadece 15 dakika bile ayırabilirse bunun etkisini görecektir. Sosyal medyada veya telefonda 15 dakika daha az zaman geçirilip bu süre, kitap okumaya ayırılabilir.

Artık telefonlar hangi uygulamada ne kadar zaman geçirildiğini söylemektedir bu yüzden bir okuyucu orda ne kadar süre geçirdiğine bakıp, kitap okumaya da vakit ayırabileceğini anlayacaktır. Bu süreler dengeli bir biçimde ayarlandığı sürece her zaman okumaya vakit bulunabilir.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için bir insanın boş vaktinin bol olmasına ihtiyacı yoktur. Her gün zamanımızın bir kısmı herhangi bir şeyi beklemekle geçiyor. Bu sürenin de bir kısmını kitap okumaya ayırırsak çok güzel yeni bir alışkanlık kazanmış oluruz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu