Kiş Adası İran Ortadoğu

Kiş Adası, İran (Ortadoğu)
İran’ın Basra Körfezi’nde yer alan Kiş adası, İranlı tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Kiş adası, yaklaşık olarak 90 km karelik bir alana sahip olup, 5000 kişilik bir nüfusu bulunmaktadır. Bir zamanlar çöl halinde olan bu ada, şimdiler de zengin İranlılar için alışveriş merkezleri lüks otelleri ve eğlence parkları ile bambaşka bir İran meydana getirilmiştir. Bu ada da luna park, bowling, jet-ski, bilardo gibi birçok eğlence alanı da mevcuttur. Bunların yanında tropik bir iklimi bulunan bu adanın, mercanla dolu olan berrak bir denizi ve uçsuz bucaksız sahilleri vardır. Yılın her ayında özellikle İranlı turist olmak üzere, 1 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. İslam rejiminin hüküm sürdüğü Kiş adası plajlarında, erkeklerle kadınlar ayrı ayrı denize girmektedir. Ayrıca kadınlar burada da başörtüsü takmak zorunda. Kiş adasının sıcaklığı 25-30 derece arasında seyretmektedir. Kış aylarında deniz sefası sürmek isteyenler için ideal bir tatil yeridir. Bunun yanında uygun fiyatlı otelleri de bulunmaktadır.
Kiş adasın da trafik ışığının olmadığı, sakin ve korna seslerinden uzak bir trafiği bulunmaktadır. Kiş adasın da Kariz e Kish adında, yerin 16 metre altında 2500 yıllık bir yer altı şehri bulunmaktadır. Bu yer altı şehri 10, 000 metre arelik bir alanı kaplamaktadır. Bir diğer tarihi yeri de Harireh Antik Şehri’dir. Bu antik şehir adanın kuzeyinde, 3 km’lik bir alanda bulunmaktadır. Bunların yanında İran Körfezi’nde 1966 yılında yunan bayraklı bir gemi batmış. Adanın batı kıyısında bulunan bu geminin büyük bir bölümü suyun üzerinde bulunmakta ve mükemmel bir görüntü sergilemektedir.
Kiş Adası’na Nasıl Gidilir?
İran hükümeti bu adayı serbest bölge olarak ilan ettiğinden dolayı, bu adaya gitmek için vize gerekmemektedir. İstanbul’dan direk olarak Kish International Airport’a uçuşlar bulunmaktadır.