Ekonomi

Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır

Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

Ülkemizde ev sahipleri sahip oldukları evleri kiraya vermesi durumunda mevcut kanuni düzenlemelere göre belirli bir oranda gelir vergisi ödemesi gerekir. Bu vergi oranının tespit edilmesinde beyan esastır. Bundan dolayı ülkemizde birçok ev sahibi sahip oldukları konutlardan ve evlerden dolayı vergi ödemesi gerekir. Elbette bunun bazı kıstasları mevcuttur.

Kira Beyanının Fiyat Aralığı
Özellikle yıllık kira getirinin 3200 Türk Lirasından daha fazla olması durumunda kira alan kişilerin beyan vererek bu durumu yasal mercilere bildirmesi gerekir. Bu durumda elde ettikleri kiradan dolayı vergi ödemesi gerekir. Bu durumu kira gelir beyanı olarak ilk önce belgeleri ile Vergi dairelerine şahsen başvurmaları gerekmez.

Vergi Dairesine Gitmeden Beyanda Bulunma
Mevcut internet teknoloji ile birlikte faaliyete giren internet vergi beyan sitesinden kira getirisi elde eden kişiler bu alanda yer alan noktalardan beyanname verebilir. Bu durumda özellikle sisteme giriş yapan insanlar burada yer alan kira beyannamesi giriş ekranını kullanarak sistem sayesinde vergi dairesine gitmeden beyanname de bulunabilir.

Sisteme Beyanname Girilmesi
Öncelikle beyanname girişinde yer alan konut bilgileri ve diğer konut kira bedel girilir. Bu kira bedelinin girilmesi sonrasında durum tekrardan kontrol edilir. Bu durumda vergi için kayıt açılmış olur. Bu açıdan yapılan giriş sonrasında sistem beyanda bulunan kişi hakkında otomatik olarak hesaplamalar yaparak kişiye ne kadar bir vergi oluşacağı tespit edilir.

Beyannamenin Sisteme Girilmesi
Son zamanlarda internette aktif olarak hizmet veren İnternet Vergi Dairesine giren insanlar burada gerekli olan tüm yönlendirmeleri takip ederek kısa bir süre içerisinde işlemlerini sağlıklı olarak tamamlayabilir. Bu imkan sayesinde insanlar gerekli olan beyanı vererek gerekli olan işlemleri kısacık bir süre sonunda sağlıklı olarak tamamlama imkanını elde ederler. Bu imkan ile oturduğunuz yerden beyanname girişi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu