Blog

Kil Maskesinin Cilde Faydaları

KİL MASKESİNİN CİLDE FAYDALARI

Kil topraktan oluşan bir madde değildir. Bilakis toprak ile kil farklı şeylerdir. Kilin birçok türü mevcuttur. Farklı coğrafyalarda farklı kil türleri mevcuttur. En belirgin ve ortak özellik ise kilde birçok mineralin bulunmasıdır. Bazı kil türleri cilt maskesi yapımında kullanılabilmektedir. Hatta kil, en eski çağlardan bu yana kadınların cilt bakımında kullandıkları bir maddedir.

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

l Cildinizde yağ dengesi orantısız ise kil maskesi uygulayabilirsiniz. Kil içerdiği bir takım mineraller sayesinde cildinizde ki yağ dengesini ortalama seviyelere getirir. Özellikle yağlı ciltlerde kullanılması gereken doğal bir üründür.
l Cildinizde ki fazla yağ giderildiğinde gözenekler harekete geçer. Bu sayede cildiniz siyah noktalardan ve sivilcelerden arınmış olur. Çünkü gözeneklerin tıkanması sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olabilmekte.
l Kil maskesinin bir diğer özelliği ise cilde temas ettiği an içerdiği minerallerin etkisi ile cildin parlaklık kazanması ve daha sağlıklı hale gelmesidir.
Kil Maskesini Kimler Kullanmalıdır?

l Kil maskesi yağlı ciltler için birebir sayılır. Vücudunuzdaki yağ dengesini korumak amacıyla kullanabileceğiniz en iyi kil ise yeşil kildir. Beyaz kil ise çok yağlı olmayan ciltler için kullanılmalıdır.
l Kuru ve hassas cilde sahip kişiler kil maskesini uygulama sürelerini azaltarak bu kurutucu etkiden zarar görmeyi engelleyebilirler. Bunun yanı sıra kil maskesi ile birlikte bal ve yoğurtta cilde uygulanabilir.
l Eğer cilt yağlanmasıyla ilgili bir problemden dolayı kullanılıyorsa sadece yağlı bölgelere sürülmesi önerilmektedir.
l Cildiniz üzerinde nasıl bir etki yapacağını anlamak için kil maskesini kullanmanız gerekmektedir. Zira farklı kişilerde farklı etkiler görülebilmektedir.
Cilt Bakımında Kullanılan Killer Hangileri?

Cilt bakımında birçok kil türü kullanılmakta ancak bunlardan en bilineni ve en sağlıklı olanı şüphesiz beyaz kil ve yeşil kildir. Beyaz kil, cildi sivilcelere karşı korur ve tahriş olan cildi onarır. Mineraller bakımından ise oldukça zengindir. Yeşil kil ise cilt yağlanması probleminde kullanılır. Bunun yanı sıra sivilcelerin giderilmesi içinde kullanılır. Yeşil kil, magnezyum, kalsiyum, fosfor gibi mineralleri içeriğinde barındıran bir zenginliğe sahiptir.

Kil Maskesi Hangi Sıklıkla Uygulanmalı?

Yağlı ciltler için haftada 1-2 kere kullanılması uygundur. Ancak kuru ve hassas ciltler için haftada 2-3 kez uygulanabilir. Cilt maskesi kuru ciltlerde çok uzun süre uygulandığında tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle maskeyi yüzünüzde 10 dakikadan fazla tutmamanız önerilir. Kil maskesine metal bir madde temas etmemesi de ayrıca önem taşır. Bunun nedeni maskenin etkinliğini azaltıyor olmasıdır.

Kil Maskesine Ne Tür Malzemeler İlave Edilebilir?

Kil maskesi sade olarak kullanılabileceği gibi diğer ürünlerle karıştırılarak da kullanılabilir. Kille en iyi uyum sağlayan malzemeler, yulaf ezmesi, süt, yoğurt, bal, limon suyu, portakal kabuğu gibi ürünlerdir. Cilt tipinize göre en iyi maske karışımı seçenekleri şöyledir:

l Eğer normal bir cildiniz varsa, sardunya, yasemin, lavanta, soya, badem, portakal, gül yağı.
l Eğer karma bir cilde sahipseniz, gül ağacı, bergamot yağı.
l Kuru ciltler için, badem, sedir ağacı, yasemin, sardunya, lavanta, buğday tohumu.
l Yağlı ciltler için, sedir, lavanta, nane, ardıç, melisa, kişniş, greyfurt.
l Hassas ciltler içinse, papatya, gül, yasemin, civanperçemi yağı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu