Ekonomi

Kıbrısta Şubeleri Olan Türk Bankaları

Kıbrıs’ta Şubeleri Olan Türk Bankaları
Yavru vatan olarak adlandırılan ve tam adı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülkemizin Akdeniz’deki coğrafi konumu ile her zaman en büyük kozlarından biri olarak yapılan Kıbrıs savaşı ile bağımsızlığına kavuşturuldu. Kurulduğu günden beri ülkemizin doğrudan yardımlarını alan bu küçük ada ülkesi, gelişme gösterdiği süre boyunca Türkiye’nin sunduğu hiçbir fırsatı geri çeviremeyerek kendi ayakları üzerinde duracak seviyeye gelmeyi başardı.
Finansal anlamda da kendi bağımsızlığını kazanan ülkenin iç dinamiklerindeki gelişmeleri kısa sürede büyük boyutlara ulaştı. Kendi bünyesinde resmi ve özel sermayeli bir çok banka açan Kıbrıs ekonomik anlamada bütün imkanları iç ve dış alanlarında belirli bir sisteme oturtmayı başardı. Bünyesinde barındığı birçok bankanın yanında en çok etkileşim ve iletişimde bulunduğu Türkiye’den de bankaların şube kurma ihtiyacı istedikleri bir ülke haline gelen Kıbrıs, finansal işlemlerin daha hızlı kullanılabilmesi için bu duruma izin veriyor.
Kıbrıs’ta Açılan Devlet ve Özel Sermayeli Bankalar
Yapılan anlaşmalar sayesinde Türk sermayeli bankaların şube açmalarına olanak sağlaması ile Kıbrıs’a resmi ve özel bankaların yatırım yapmaları da gecikmedi. Açılan birçok bankanın isimlerini sıralamak gerekirse, şuanda aktif olarak şubeleri ile Kıbrıs’ta hizmet gösteren devlet destekli Türk bankaları olarak, Ziraat Bankası, Halk Bankası, faaliyet gösteriyor. Yapılan yatırımlar sadece devlet destekli firmalar ile değil özel sermayeli bankalarında eklenmesi ile giderek artıyor.
Özel sermayeli bankalar olarak Türkiye İş Bankası, Garanti bankası, HSBC Bankası ve Türk Ekonomi Bankası aktif olarak bütün şubeleri ile Kıbrıs’ta faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu bankaların Kıbrıs’ta şubelerinin olması da yavru vatan ile yapılan ticari işlemlerin ülkeler arası prosedürlere takılmadan daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu