Gezi

Katarın Rengârenk Çarşısı Souq Waqif

Katar’ın Rengârenk Çarşısı: Souq Waqif
Katarın başkenti olan Doha şehri son 20 yıl içerisin de oldukça büyük değişikliklere uğramıştır. Doha şehrinin geçermiş olduğu bu değişiklikler den şehrin eski yerleşim yerlerinden biri olan Souq Waqif bölgesi de oldukça büyük değişimlere uğramıştır. Doha şehrin de ki Souq Waqif bölgesi tam anlamıyla bir Arap pazar bölgesidir. Burada bulunan pazar uzun yıllardır burada bulunmaktaydı.
Souq Waqif pazarına eski zamanlarda çöldeki bedeviler gelip kendi ihtiyaçlarını karşılamak için takas yöntemi ile koyunlarının ve keçilerinin kürklerini vererek kendi ihtiyaçlarını karşılamaktaydılar. Katarın zamanla zenginleşmesiyle birlikte birçok bölge yenilendiğin den dolayı ve otantiklikten uzaklaştığından dolayı 1990 yılları arasın da Souq Waqif pazarı eski şöhretini hızla kaybetmiştir. Souq Waqif pazarında 2003 yılında talihsiz bir kaza sonucu yangın çıkmış ve pazarın büyük çoğunluğu yanarak yok olmuştur.
Doha Şehri Souq Waqif
Bu olaylardan sonra unutulmaya yüz tutmuş tarihi pazarı Doha halkının istekleri doğrultusun da yetkililer tarafından büyük bir proje ile yeniden faaliyete geçirilme çalışmaları başlatılmıştır. Souq Waqif pazarı yapılan çalışmalar sonucun da 19. yüzyıl uyumunu yakalamış bir çarşı haline getirilmiştir. Günümüzde Doha’nın merkezi olan Souq Waqif çarşısı Doha’ya gidildiği zaman görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı almaktadır.
Souq Waqif çarşısı geleneksel sanatları, modern kafeleri ve restoranlarıyla Doha’nın en güzel bölgelerinden biri haline gelmiştir. Souq Waqif çarşısın da genel olarak geleneksel kıyafetler, baharatlar, el sanatları ve hediyelik eşyalar satılmakatadır. Bu tarih kokan çarşıda kuşlara ait birde pazar bulun makatadır. Souq Waqif pazarındaki kuş pazarında neredeyse bütün türden kuşlar bulunmaktadır. Bunlara ek olarak çarşıda birçok evcil hayvan türünü de bulabilirsiniz. Geçmişe yönelik bir pazar kültürünü deneyimlemek isterseniz Souq Waqif çarşısı istediğiniz gibi bir tatil bölgesidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu