Ekonomi

Kartel Faizi Nedir ve Uygulayan 12 Banka Hangileridir

Kartel Faizi Nedir ve Uygulayan 12 Banka Hangileridir?
Rekabet kurulu 2013 yılında on iki bankanın aralarında kartel oluşturarak tüketicilere haksız faiz uyguladığını tespit etmiştir. Buna göre bankaların 21. 08. 2007 – 22. 09. 2011 yılları arasında kartel anlaşması yaptıkları açıklanmıştır. Kartel anlaşması sağlayan bankalar şunlardır;
Akbank, Denizbank, Finansbank, HSBC, ING Bank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bank, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası.
Eğer siz de bu on iki bankadan birinden 21. 08. 2007 – 22. 09. 2011 yılları arasında kredi, kredi kartı veya mevduat hizmeti aldıysanız üç katına kadar tazminat açma hakkına sahipsiniz.
Müşterilerin Zararları Ne Kadardır?
Rekabet kurulunun verilerine göre, taşıt kredilerinde (0, 5-0, 20), konut kredilerinde (0, 15), ihtiyaç kredilerinde ise (0. 10) oranındadır.
Kimler Nasıl Ve Nerede Tazminat Davası Açabilir?
Kamu kurumları, tüketiciler ve tacirler eğer belirtilen tarihler arasında mevduat hizmeti aldıysa üç kat tazminat davası açabilirler. Zararın miktarını tam olarak hesaplayamadığımız için, uzman kişiler tarafından belirsiz alacak davası olarak açılmalıdır. Zor bir dava olması dolayısıyla uzaman kişilerden hukuki danışmanlık alınmalı ve mutlaka bir avukatla hareket edilmelidir. Dilekçede mutlak suretle 4054 sayılı kanunun 58. maddesi gereğince zararın üç katı tazminat talebi bulunmalıdır. Mahkemeler sadece verilen dilekçeler de ki taleplere bağlı oldukları için zarar miktarına hükmedip, zararın üç katı hesaplanmayacaktır.
Davanın açılacağı yer kişi veya kuruluşlara göre değişmektedir. Kamu kurumları tarafından açılacak davalar, asliye hukuk mahkemelerine, tüketiciler tüketici mahkemelerine, tacirler ise ticaret mahkemelerine başvurabilirler.
Kimler Faydalanabilirler?
Bankaların müşterileri ile kredi, kredi kartı ve mevduat açısından müşteri sözleşmelerinin bulunmasından dolayı on yıllık bir zaman aşımından faydalanmak mümkündür. Buna göre kartelin başlama tarihi olan 21. 08. 2007 de mevduat hesabı açtıran veya kredi çeken kişiler 21. 08. 2017 tarihine kadar zaman aşımı süresini kullanabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken konu bankadan kredi, kredi kartı veya mevduat hesaplarınızı hangi tarihte kullandığınızı tam olarak bilmektir. İşlem tarihinizin üstünden on yıllık zaman aşımını hesaplayarak dava açma hakkına sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu