Blog

Karın Zarı Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Karın zarı kanseri, karnın iç kısmında gelişen bir kanser türüdür. Karın içinde herhangi bir organda oluşan kanserli hücrelerin karın zarını kaplaması şeklinde adlandırılan karın zarı kanseri, hastada birçok şikayete sebep olmaktadır. Hastalık, oluştuğu andan itibaren farklı belirtilerle kendini göstermektedir. Teşhis süresi uzadıkça ve hastalık yayıldıkça, belirtiler şiddetlenmekte, hastanın şikayetleri artmaktadır.

Karın Zarı Kanserinin Belirtileri

-Karın ağrısı: Karın zarı kanserinin belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir. Karın bölgesinde ani bir şekilde başlayan ve şiddeti giderek artan karın ağrısı, kanser riskini düşündürmelidir.

-Şişkinlik: Karın zarı kanserine yakalanan hastaların çoğunda şişkinlik görülmektedir. Karnın iç organlarında oluşan ve giderek yayılan kanserli hücreler, şişkinlik başta olmak üzere çeşitli sindirim problemlerini beraberinde getirmektedir.

-Kusma: Karnın iç organlarının fonksiyonlarının bozulmasına ve hastalığın giderek ilerlemesine bağlı olarak kusma ortaya çıkar.

-Halsizlik: Tüm kanser türlerinde olduğu gibi, karın zarı kanserinde de halsizlik, sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.

-Ateş: Hastalığın evresine bağlı olarak görülen ateş, karın zarı kanserinin belirtilerindendir.

-Titreme ve şok: Karın zarı kanseri, önemli bir organda oluşan kanser türü olduğundan, kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını tümüyle bozmaktadır. Kanser, hastada titreme ve şok durumuna sebep olabilir.

-İdrar problemleri: Karın zarı kanserine yakalanan kişi, idrara çıkmada sorun yaşayabilir. Günlük idrara çıkma sıklığı azalabilir ya da idrar renginde değişme olabilir.

Hastalığın evresine göre kişide, bu belirtilerden bir ya da birkaçı görülebilir. Bu belirtiler, farklı sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Yine de, erken teşhis ve tedavi amacıyla her belirti önemsenmeli, gereken durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Karın Zarı Kanserinin Tedavisi

Karın zarı kanserinin tedavisi için, değişik seçenekler mevcuttur. Özellikle günümüzde, teknolojik ilerlemelerin olumlu bir getirisi olarak tüm kanser türlerinin tedavi tekniklerinin çeşitlendiği gibi, karın zarı kanserinin tedavisi için uygulanan teknikler de çeşitlenmiştir. Uygulanacak cerrahi müdahalenin, hastanın genel sağlık durumuna uygun olup olmadığı iyi belirlenmeli, gereken tetkikler sonrasında en uygun tedavi tekniği seçilmelidir.

Sıcak Kemoterapi Tekniği: Bu teknik, son zamanlarda, karın zarı kanseri kanseri için uygulanan ileri tedavi tekniklerindendir. Kanser, karnın iç organlarından birinde oluşarak kısa zamanda yayıldığından ve karın zarını kapladığından, cerrahi operasyon her zaman olumlu sonuç vermemektedir. Hastalığın ilk evrelerde teşhis edilmesi, tedavisi için önemlidir. Kanserli hücreler henüz yayılmamışken, cerrahi operasyon ile çıkarılarak tamamen iyileşme sağlanabilir. Ancak hastalık ilerlemişse, ameliyat düşünülmemektedir. Bu nedenle, sıcak kemoterapi, hangi evrede olursa olsun, karın zarı kanseri için doktorlar tarafından önerilen tekniktir.

Sıcak kemoterapi, uzun süren bir tedavidir. Ancak, hastanın yaşam süresini uzatabilir. Belirli seanslarla, yaklaşık 10 saatlik bir sürede uygulanabilir. Düzenli olarak kontrol gerektirir. Her ne kadar gelişmiş bir tedavi tekniği olsa da, her hastaya uygulanmayabilir. Hastalığın yayılmışlığı, tedavi seçeneğinin belirlenmesinde en büyük etkendir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu