Blog

Karın Zarı Kanseri Belirtileri

KARIN ZARI KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Karın içerisindeki tüm organları kaplayan ince zara karın zarı yani periton denir. Karın zarında kötü huylu tümör hücrelerinin oluşmasıyla karın zarı kanseri meydana gelir. Karın zarı kanseri, karın zarının kendisinden gelişebilir yani direk karın zarında ortaya çıkan kötü huylu tümörlerden dolayı meydana gelebilir. Ancak, bu çok nadir görülen bir durumdur. Bu kanser türü genellikle, karın içerisinde bulunan mide, ince ve kalın bağırsaklar, yumurtalıklar, apandisit gibi diğer organlarda başlayan kanserlerin karın zarına yayılmasıyla ortaya çıkar. Yani; karın zarı kanseri, karın duvarında da başlayabilir, karın içindeki organlardan karın zarına da yayılabilir. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür.

Belirtileri
Karın zarı kanserinin erken dönemlerde teşhis edilmesi çok zordur. Çünkü, hastalık ilk evrelerde çok fazla belirti göstermez. Belirtiler ortaya çıktığında ise genellikle ilerlemiş evrelerde olur. Belirtilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

l Karın zarında bulunan sinir liflerinden dolayı kötü huylu tümörün bulunduğu noktada dayanılmaz, şiddetli ağrılar olur.
l Ateş, mide bulantısı, kusma, halsizlik, titreme ve ishal görülür.
l Karın içerisinde ascites adı verilen sıvının toplanmasıyla karında şişlik meydana gelir.
l Aşırı kilo kaybı gözlemlenir.
l Karnınızda elle dokunduğunuzda hissedebileceğiniz kitleler oluşur.
l Bağırsakları saran omentum adındaki zar kalınlaşır.
l Pıhtılaşma artar.
l Damar tıkanıklıkları ortaya çıkar.
l Damarlarda iltihaplanmalar olur.
l Midede gaz, hazımsızlık, karında basınç hissi ve kramplar ortaya çıkar.
l Hafif bir yemek sonrası bile karında dolgunluk hissedilir.
l Karnın şişmesi ve idrar torbasına baskı yapmasıyla sık idrara çıkma durumu başlar.
l Kadınlarda anormal vajinal kanamalar olabilir.
l Şişkinlikten dolayı nefes darlığı meydana gelebilir.
Bu belirtiler karın zarı kanserinde ortaya çıkabileceği gibi yumurtalık kanserinde de görülebilir. Bu yüzden, karın zarı kanseri ve yumurtalık kanseri birbirine çok benzer ve ayırt etmesi zordur. Çünkü, yumurtalıkların ve karın zarının yüzeyi aynı epitel hücrelerden oluşur. Bu sebeple aynı belirtileri gösterebilirler. Bazı durumlarda yumurtalıklar alınabilir. Yumurtalıkların olmamasına rağmen bu belirtiler devam ederse karın zarı kanseri belirtileridir. Doktorunuzun karın zarı kanseri teşhisi koyabilmesi için, çok detaylı bir muayeneden geçmelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu