Karanlık Şehir Manila

Karanlık Şehir: Manila
Manila, Filipinler’in başkenti olmak üzere en kalabalık ülkedir. 1571’e kadar Müslümanlar tarafından yönetilmiştir. Müslümanların verdiği, anlamı çiçek açan su bitkilerinin yetiştiği yer olan “May Nilad” geçmişten günümüze Manila adına bürünmüştür. Ferdinan Magellan’ın 1520’de Filipin Adalar’ını keşfinden 51 yıl sonra İspanyol López de Legazpi Manila’yı ele geçirip koloni başkenti yapmıştır. Zenginleşen kent Manila, İspanyol Amerikan savaşları sonucunda 1898 yılında ABD el koymuştur. Koloni dönemine ait yapıtlarıyla Asya’da en ilgi çekici şehir halindedir.
Manila’ya Nasıl Gidilir?
Unutmayın ki aktarmalı ucuşlar Manila’ya gitmek için finansal yondan daha uygundur. Yanı sıra direkt uçuşlarda mevcuttur. Uçuş saati yaklaşık 13 saat sürmektedir.
Manila’da Ne Yemeli?
Manila mutfağının temel malzemeleri; pirinç, hindistan cevizi, balık ve kabuklu deniz ürünlerden oluşmaktadır. Yılın her döneminde taze ve deniz ürünleri tüketilmektedir. Diğer lezzetler arasında domuz eti, keçi eti, fasulye, patates ve egzotik meyveler bulunmaktadır.
Ana yemeklerinde ise Filipinler’in ulusal yemeği olan yahni mevcuttur. Yanı sıra Manila’daki popüler restorant ve kafeler Maketi, Malate, Metro Manila, Bohemian ve Ermita bölgelerinde yer alır. Ayrıca dünya lezzetlerinin yer aldığı;
•Spiral
•Bistro Remedios
•Casa Roces
•Finestra
•Vatel
•Nobu Manila
•Ramon Lee’s Pancetaria
•La Cocina de Tita Moning restorantları yer alıyor.
Alışveriş Tutkunları İçin Manila!
Butikleri, lüks mağazaları, dükkanları ve alışveriş mağazalarını bulunduran Manila alışveriş tutkunları için ideal bir kenttir. Dünyanın en büyük 10 alışveriş bölgesinde yer alan Metro Manila bölgesi en önemli ve eğlence merkezi konumundadır. Malina’da mağazalar haftanın her günü 10.00-20.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.
Malina’nın Renkli Geceleri
Malina geceleri renkli ve cümbüşülü geçmektedir. Her zevke ve tercihe uyan bir çok mekanları vardır. Geç saatlere kadar canlı olan Manila’nın kalbi Metro Manila semtinde atar. Metro Manila’da eğlence günün ilk ışıklarına kadar devam eder.
Manila-Türkiye Saat Farkı
Manila, Türkiye’den 6 saat ileridedir. Yani, Türkiye’de saat 10.00 iken Manila’da saat 16.00’dır.