Karadenizde Bir Akdeniz Kenti Batum Avrupa

Karadeniz’de Bir Akdeniz Kenti: Batum (Avrupa)
Gürcistan üç özerk bölgeye ayrılmaktadır. Bu üç özerk bölgenin bir tanesi olan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, Sovyet Rusya dönemini anımsatan farklı mimari özellikleri bulunan bir şehirdir. Dağları, denizleri ve caddelerindeki ağaçların güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir.
Batum Tarihi
Batum şehrinin bir Yunan kolonisi olarak 3 bin yıl öncelerinde kurulduğu düşünülüyor. Perslerin, Pontosların, Roma İmparatorluğunun ve Moğolların son olarak da Osmanlı Devletinin egemenliği altında yaşamışlardır. Osmanlı Devleti Batum’u 315 yıl egemenliği altında tuttuktan sonra Ruslara bırakılmak zorunda kaldı. Bu şehir 1991’de Gürcistan bağımsızlığını ilan edince Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti durumuna geldi.
Batum Gezilecek Yerler
Batum özellikle bahar aylarında ve yaz aylarında turistlerin akınına uğruyor. Bunun sebebi tarihi bir dokusu olmasının yanında kumsallarının, plajlarının güzelliği. Plajlarda ve denizlerde Akdeniz havasını veren Batum gezilecek ilk yerlerden biri olan Batumi Piazza Meydanı ile adeta bir Avrupa şehri görüntüsü veriyor. Bu meydanda bir saat kulesi ve etrafında kafeler bulunuyor. Batum’un bir liman kenti olması nedeniyle de liman taraflarında da birçok yer bulunuyor. Liman çevresinde Alfabe Kulesi, Aşk Heykeli, Büyük Dönme Dolap bulunuyor. Şehrin diğer bir meydanı olan Avrupa Meydanı’nda yer alan Medea Heykeli şehrin sembolleri arasında bulunuyor.
Medea Heykeli’nin elinde altın renk bir koyun postu ile uzun bir sütun üzerinde duruyor. Sütunda da denizci sembolleri yer alıyor. Ayrıca Avrupa Meydanı’nda Aziz Barbara Ortodoks Kilisesi ’de yer alıyor. Yakınlarda tarihi bir Postane Binası yine oranın kültürel yerlerini görmeye gidenler için görülmesi gereken bir yer. Poseidon Heykeli bulunan rengarenk çiçekleri içerisinde bulunduran diğer bir meydan Tiyatro Meydan’da gezmeye gelenler açısından görülmeye değer bir yer. 1900 yıllarında kurulan Botanik Bahçesi ’de dünyada en eski ve en büyük ikinci botanik parkı olma özelliğiyle dikkat çekiyor.