Blog

Karaciğerin Görevi Nedir

Karaciğerin Görevi Nedir?

Karaciğer, hem dolaşım sistemindeki ana görevi hem de sindirim sistemine yardımcı olması ile, metabolizmanın çok önemli bir organıdır. Vücudun en büyük ve en ağır organı karaciğerin görevini eksiksiz yapması, her türlü hastalıktan uzak bir sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Ortalama ağırlığı 1,2 – 1.6 kg.’ dır.

Karaciğerin yapısını, sağ lob ve sol lob olmak üzere iki kısımdan oluşur. Karaciğer dokusu ile çevrelenen organda, kalp atardamar ve toplardamarı, ince bağırsağa giden safra kanalı ve safra kesesi oluşturur. Soldan, sağ tarafa ve yukarıya gidildikçe karaciğerin boyutu büyür.

l Sindirim sisteminde gerekli olan safra, karaciğer tarafından salgılanır. Sindiriminde kolaylaştırıcı bir etkisi olan safra, karaciğerde günde 1 litre kadar salgılanır. Safra önce safra kesesine, oradan da ince bağırsağa gönderilir.
l Karaciğer, vücuttaki yağ sindirimine de yardımcı olur.
l Vücuttaki toksinler, karaciğer tarafından uzaklaştırılır. Karaciğerin en önemli görevi içinde yer alır. Vücutta bulunan zararlı toksik maddeler ve vücuttaki alkol de karaciğer tarafından atılır.
l Vücut ısısını düzenlemek, karaciğerin görevi arasındadır.
l Kandaki fazla glikoz, karaciğer tarafından gerektiğinde kullanılmak üzere depolanır.
l Enfeksiyon riskinde, daha yoğun çalışarak, enfeksiyona karşı vücudun arınmasını sağlar. Toksinlere karşı detoks etkisi yaratır. Vücuttan uzaklaştırılan toksinlerin düşmanıdır.
l Dolaşım sisteminin ana teması olan kan için, kan üretiminde gerekli olan maddeleri üretir.
Karaciğerin yenilenme özelliğinin olması, bu organın yaşam boyunca ne kadar önemli görevler üstlendiğinin kanıtıdır. Vücudun normal sisteminde çalışırken, karaciğerin yorulmaması, görevini yerinde ve eksiksiz yapması, ona kişinin ne kadar iyi baktığı ile ilgilidir. Karaciğer, özellikle dış etkiler sebebiyle zarar görmektedir.

Vücuda alınan alkol, toksin ya da yağlanmaya sebep olan bir beslenme karaciğeri yorucu etkilerdir. Kendi uyarı sistemini kendi yapan karaciğer, enzimler sayesinde testlerde kendisinde veya vücutta bir sorun olduğunu ikaz eder. Karaciğer nakline kadar götüren önemli hastalık riskini uzaklaştırmak için karaciğer iyi beslemek önemlidir. Hepatit ve siroz gibi ciddi rahatsızlıklar dan uzak bir karaciğer bütün bir yaşam boyunca metabolizmanın vazgeçilmezi olacaktır.

Karaciğer odaklı beslenme, yürüyüş, karaciğer hastalıklarının belirtilerinin bilincinde olmak, hem dolaşım hem de sindirim sisteminde kalıcı karaciğer rahatsızlıklarına set olacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu