Blog

Karaciğerin Görevi Nedir Faydaları Nelerdir 1

Karaciğerin Görevi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Karaciğer, her hangi bir hasara uğradığında, işlevini yapamaz hale geldiğinde kişi için hayati risk oluşturan önemli bir organdır. Dolaşım sistemi ve sindirim sistemi için kritik görevleri vardır. Vücuttaki toksinler için detoks organ olan karaciğer, sağ lob ve sol olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Safra kesesi, kalp atardamar ve toplardamar, safra kesesi ve safra kanalı ile ince bağırsak toplardamarı, yapısında bulunan kısımlardır. Sağ lob ve sol lob ayrıca kendi içinde toplam 8 segmente ayrılır.

Karaciğerde depolanan enzimler, karaciğerin sağlıklı çalıştığını anlatan değerleri verir. Karaciğerde depo edilen bu enzimler, hasar durumunda kana karışarak, adeta sinyal verir. Kan testi ile ortaya çıkan değerler, hasarın neden olduğunu ve nasıl bir önlem alınması gerektiğini anlatan özelliktedir. Peki böylesine kendini kontrol eden, işlevini aksatmayan karaciğerin görevi nedir?

Karaciğerin Görevi Nedir?
l Sindirim sistemine yardımcı salgı olan safranın salgılanıp, önce safra kesesine, daha sonra ince bağırsağa iletilmesini sağlar. Sağlıklı bir insanda üretilen safra miktarı, günlük 1 litredir.
l Dolaşım sistemi ile ilgili görevi ise; kan plazmasında kullanılmak için protein üretir. Kanın pıhtılaşması görevi de vardır.
l Dolaşım sisteminin yapı taşı olan kanın üretimi için gerekli maddeleri sağlaması karaciğerin görevi içinde yer alır.
l Vücuttaki toksinleri uzaklaştırarak, zararlı tehditler için kalkan olur. Zararlı maddeleri parçalayarak safra yoluyla uzaklaştırır.
l Vücuttaki yağın sindirimi de görevleri arasındadır.

Karaciğerin Faydaları Nelerdir?
l Vücut ısınını normal değerlerde tutmaya yardımcıdır.
l Karaciğere en fazla zararı veren alkolün, vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
l Demir ve glikoz depolar. Glikozu gerektiğinde vücudun ihtiyacı olduğu yerlere salınmasını sağlar.
l Amonyakın üreye dönüştürülerek idrar yoluyla atılmasını sağlar.
l Başka hastalıklardan kaynaklı ilaç tedavilerinde, ilaçlar ve diğer zararlı maddelere karşı kanı temizlemesi karaciğerin faydaları arasındadır.
l Vücudun enfeksiyona karşı risk oluşturacağı durumlarda, daha fazla çalışarak vücudu tehditlerden korur.
Karaciğer yağlanmasına ve karaciğer büyümesine neden olan her türlü dış etkiden uzak durmak, sağlıklı ve karaciğer merkezli beslenmek ömür boyu işlevini yapan ve vücudu toksinlerden uzaklaştıran bir karaciğer için önemlidir. Karaciğerin kendini yenileyen özelliği, bu organın ne kadar önemli olduğunun bir kanıtıdır. Yaşam boyunca, hem sindirim, hem dolaşım ve diğer faydaları sayesinde hayati öneme sahiptir.

Karaciğer rahatsızlıklarını tetikleyen en büyük etkenlerden obezite ve alkol, kişinin karaciğerin faydası için hayatından çıkarılması gereken tehditlerdir. Aksi takdirde faydalarını sıraladığımız bu önemli organın, evre evre karaciğer yetmezliğine kadar giden yolculuğu kaçınılmazdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu