Blog

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir

KARACİĞERİ TEMİZLEYEN BESİNLER

Vücudumuzdaki toksinleri atan ve yağları sindirmeye yarayan karaciğerin de temizlenmeye ihtiyacı olabilir. Bizim için bu kadar önemli karaciğeri temizlemek ise yine bize düşüyor. Tükettiğimiz şekerli, yağlı besinler ve alkol karaciğeri yıpratır. Bunun önüne geçebilmek için ise yine bazı besinlerden yardım almak gerekebilir.

LİMONLU SU

Aç karnına limonlu su tüketimi, insan vücudu için oldukça yararlı olabiliyor. Limonlu su yalnızca karaciğere değil kalp, damar ve yüksek tansiyon hastalıklarına da iyi geliyor. Sabahları kahvaltıdan önce limonlu su içmek, karaciğerdeki toksin maddeleri temizlenmesine yardımcı oluyor ve bu durumda karaciğerin temizlenmesini sağlıyor. Sonuç olarak karaciğer daha az çalışıp, daha az yoruluyor.

SU İÇMEK

Bol bol su tüketmek tüm vücuda iyi geldiği gibi karaciğerlere de çok iyi geliyor. Günde 8-10 su içmek karaciğerleri oldukça rahatlatacaktır. Unutmamak gerekir ki; bol su tüketmek yalnızca karaciğeri değil, bütün vücudu temizler.

SARIMSAK

Sarımsak, içerdiği selenyum ve alisinin ismini taşıyan maddeler sayesinde karaciğerdeki toksin maddeleri temizlemeye yardımcı olur. Sarımsak, trigliserit ve kolesterolü de kontrol altında tutarak karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sarımsak, karaciğerdeki bazı hasarları da onarma özelliğine sahiptir.

AVAKADO

İçerdiği maddeler sayesinde karaciğer sağlığını koruyan ve yağ yakmayı sağlayan avakado, aynı zamanda karaciğeri temizleme konusunda da oldukça başarılı. Aynı zamanda avakadonun içeriğindeki bileşikler, karaciğerin ihtiyaç duyduğu bileşikler aynıdır. Bu bileşikler sayesinde karaciğer daha düzgün çalışacaktır.

BROKOLİ

Brokoli, karaciğeri temizleyen besinler arasında en çok dikkat çekenlerden birisi. İçeriğindeki Glukosinolatlar, karaciğerdeki zararlı toksinleri ve kanserojen maddeleri temizler. Kanser oluşumunu da engelleyen brokoli, içindeki E vitamini sayesinde karaciğerin işleyişini daha rahat sürdürmesinde önemli rol oynar. Uzmanlar, sindirim sistemini destekleyen bu besinin iki günde bir kere tüketilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

ZERDEÇAL

Zararlı maddeleri dışarıya atmaya yardımcı olan zerdeçal, karaciğerde oluşabilecek tahribatlara karşı da kalkan görevi görür.

Bütün bu besinler haricinde karaciğeri temizlemek için; un, şeker ve yağlı besinler tüketmemeli. Kalitesiz karbonhidratlardan uzak durmalı, abur cuburdan kaçınmalı ve alkol tüketimini en aza düşürmeliyiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu