Blog

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Karaciğer vücutta metabolizma olayları, kanın temizlenmesi ve birçok yapım-onarım işlerinde görev alan oldukça önemli bir organdır. Yapmış olduğumuz her davranış ve yediğimiz besinler karaciğer sağlığımızı olumlu ya da olumsuz etkilediği için beslenme düzenimize ve tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz karaciğer sağlığımızı korumamız açısından oldukça önemlidir. Özellikle pancar, sarımsak, yeşil yapraklı sebzeler ve ceviz gibi sahip oldukları faydalı maddelerle karaciğerin işleyişini düzenleyen ve yapısını onarmasına yardımcı olan besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Bunların dışında karaciğerin güçlenmesine yardımcı olan birçok besin maddesi de bulunmaktadır.

Karaciğere İyi Gelen Besinler

l Sarımsak
Sarımsak her derde deva niteliğinde oldukça faydalı bir besindir. İçerdiği maddelerde karaciğerin enzim üretimini arttırır. Ayrıca içerdiği selenyum ve alicin maddeleriyle karaciğerdeki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

l Zerdeçal
Zerdeçal safra üretimini hızlandırarak karaciğerin yükünü hafifletir. Böylece ağır gıdaların sindirilmesini ve vücudun daha kolay yağ yakmasını sağlar.

l Ceviz
Omega 3 bakımından zengin bir besin olan ceviz karaciğerin yapısını onarmasına yardımcı olur ve zararlı maddeleri uzaklaştırarak kanser hücrelerinin yayılmasını engeller.

l Limon
İçeriğinde bol miktarda C vitamini ve antioksidan bulunduran limon karaciğerin toksinlerinden arınmasına yardımcı olan önemli bir antioksidandır.

l Avokado
Avokado vücutta glutathione denilen antioksidanın üretilmesini sağlar. Bu antioksidan madde karaciğerin kandaki zararlı maddeleri filtreleme özelliğini arttırır.

l Yeşil Yapraklı Sebzeler
Marul, ıspanak, pazı, kuzukulağı, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerin ağır metalleri ve zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Hem bu özellikleri hem de lif bakımından zengin olmaları yönüyle yeşil yapraklı sebzeler karaciğer sağlığı için önemli besinlerdir.

l Pancar
Pancar içerdiği bioflavonoidler sayesinde karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesi ve korunmasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca pancar tüketmenin karaciğerde kist gibi zararlı yapıların oluşmasını engelleyici özelliğinin bulunduğu yapılan bazı araştırmalarda ispatlanmıştır.

l Havuç
Havuç vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin bir besindir. Sahip olduğu besleyici içeriğiyle karaciğerin işleyişini ve yapısını düzenleyen tam bir karaciğer dostu sebzedir.

l Brokoli
Brokoli karaciğer enzim üretiminin artmasına yardımcı olur. Karaciğerde üretilen bu enzimler toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlayarak karaciğerde kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

l Protein İçerikli Besinler
Vücudun enerji eldesinde ve yapım-onarım işlerinde önemli bir yere sahip olan protein sağlıklı bir karaciğer için de olmazsa olmazlardan birisidir. Vücudun protein ihtiyacını karşılamak amacıyla peynir, yoğurt, bezelye ve soya fasulyesi gibi protein içerikli besinler tüketilebilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu