Blog

Karaciğere iyi gelen besinler

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için, insan vücudundaki tüm organlar, birbirleriyle uyum içinde çalışmaktadır. Organların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için de, sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Vücudumuzda, kanı temizleyerek, toksinleri atma gibi önemli bir görevi bulunan karaciğerin sağlıklı olarak çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, beslenme düzenidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekliyle, birçok karaciğer hastalığının önüne geçilebilir. Sağlıklı ve işlevini tam olarak yerine getirebilen bir karaciğer için, özellikle tüketilmesi gereken besinler vardır. Peki, nedir bu karaciğere iyi gelen besinler kısaca bahsedelim.

Karaciğere iyi gelen besinler

Günlük beslenme düzeninde tüketilen yiyeceklerin öncelikle, taze ve mevsiminde olması gerekmektedir. Hazır, paketlenmiş ve dondurulmuş gıdalar, başta karaciğer olmak üzere tüm vücut için zararlıdır.

Enginar: Karaciğer sağlığı deyince, akla ilk gelen yiyecek enginardır. Enginarın karaciğer dostu bir sebze olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Doktorlar da, karaciğer sağlığı için, herkesin bol bol enginar tüketmesini önermektedir.

Soğan-Sarımsak: Antibiyotik etkili ikili olarak bilinen soğan sarımsak, karaciğerde iltihap ve enfeksiyona bağlı hastalıkların oluşmasını engeller. Toksin atmaya yardımcıdırlar.

Lahana-brokoli: Çoğu kişi tarafından sevilmeyen brokolinin, başta karaciğer olmak üzere vücudumuz için saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. En önemli faydası, toksinleri karaciğerden uzaklaştırarak, karaciğer kanseri gibi tehlikeli bir hastalığı önlemektedir.

Portakal-Greyfurt: Bol C vitamini içeren turunçgiller, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek karaciğerin yükünü azaltır. Bu sayede karaciğer, daha verimli çalışır.

Limon: Salatalardan yemeklere kadar birçok tüketilme şekli bulunan limon, vücut direncini güçlendirir. Karaciğerin detoks enzimlerine destek olur, toksin attırır.

Elma: İçeriğindeki lif ile, karaciğer sağlığı için tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında gelmektedir.

Süt ürünleri: Az yağlı olarak tercih edilen, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri, vücudun kalsiyum ve protein ihtiyacının karşılanmasında destekçidir. Ancak, bu ürünlerin fazla tüketilmesi, karaciğeri yorar bu nedenle kararında tüketilmelidir. Sağlıklı bir karaciğer için az miktarda tüketilmeleri gerekmektedir.

Tahıllı gıdalar: Tahıllı gıdalar, karaciğerin fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmesinde yardımcı besinlerdir. Bu besinler, karaciğerin kanı temizlemesine yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı bir karaciğer için, bahsettiğimiz besinlerden bol bol tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu