Blog

Karaciğere Faydalı Yiyecekler

Karaciğere Faydalı Yiyecekler
Modern çağda, yaşamımızı kolaylaştıran ne kadar çok şey varsa, bir o kadar da doğru beslenmeyi engelleyen, metabolizmaya savaş açan zararlı bir yiyecek yelpazesi mevcut. Bunların kimi zararlı yağlar içermekte, kimisi de vücuttaki toksinleri arttıracak bir yapıya sahip.

Beslenirken karaciğer ne kadar yardımcı olacak besinler tüketilirse, karaciğer daha az yorulacak ve vücuttaki görevini eksiksiz yapabilecektir. Birçok özelliği ile karaciğere faydalı yiyecekleri sıralayacak olursak;

Sarımsak: Çok az miktarı, vücuttaki toksinleri boşaltması için gerekli olan karaciğer enzimlerini harekete geçirir. Karaciğeri temizlemede etkili olan, allisin ve selenyum içeriğine sahip olması da bir başka faydasıdır.

Greyfurt: C vitamini deposu meyve, antioksidan özelliği ile karaciğeri temizleyici bir rol alır. Bir bardak taze sıkılmış greyfurt, karaciğer enzimlerinin üretimini artırır.

Pancar ve Havuç: Bu iki sebze, karaciğer fonksiyonlarını aşırı derece uyararak, aktif bir duruma getirir. Bu görevi yapan, flavonoid ve beta karoten içeriğidir.

Yeşil Çay: antioksidan bir yapıya sahip yeşil çay, bu yönü ile karaciğeri destekleyen bir özelliğe sahiptir.

Yapraklı Yeşil Sebzeler: Kabak, karahindiba, ıspanak gibi sebzeler, karaciğerdeki safra üretimini arttırır. Böylece sindirim için karaciğeri daha aktifleştirir.

Elma: Vücut sindirim sistemindeki toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Karaciğerin, toksinlerle olan savaşında yükünü azaltmış olur.

Zeytinyağı: Vücuttaki zararlı toksinleri toplayabilen bir özelliği vardır. Karaciğerin hedefindeki toksinleri, daha ulaşılabilir bir hale getirir.

Ceviz: Glutatyon ve omega-3 bakımından zengin olan ceviz, bu asitlerle karaciğer temizliğini gerçekleştirien ceviz, karaciğere faydalı yiyecekler arasındadır.

Lahana: Toksinler atması için karaciğer enzimlerini uyarmaktadır. Lahana turşusu, lahana çorbası ve lahana salatası çeşitleri tüketilebilir. Brokoli ve karnabahar da aynı görevi gören diğer sebzelerdir.

Zerdeçal: Karaciğer dostu bir baharattır. Karaciğerin detoks fonksiyonlarını artırır. Her zaman tüketilmesi büyük fayda sağlar.

Yumurta: Protein zengini yumurta da karaciğerin detoks aktivitesini arttırır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için, içeriğindeki amino asitler karaciğere oldukça yardımcı olur. Karaciğeri toksinlerden korurken ağır metalleri de kendisi uzaklaştırır.

Enginar: Safra üretimini arttıran bir içeriğe sahiptir. Ayrıca safra taşlarını da önleyici bir rolü vardır.

Hindistan Cevizi Yağı: Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği olan doğal bir yağdır. Karaciğerin daha az gergin ve verimli bir yapıda çalışmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu