Blog

Karaciğere Faydalı Yiyecekler Nelerdir

Karaciğere Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğer vücut içerisinde hem sindirim sistemine yardımcı olmasıyla hem de vücudun kimyasal dengesini sağlamada görev almasıyla en değerli ve en önemli organların başında gelmektedir. Bu sebeple karaciğer organı olabildiğince iyi korunmalıdır. Sağlıklı karaciğerlere sahip olmanın ilk şartı da sağlıklı beslenmekten geçer. Aşağıda karaciğere faydalı olan yiyeceklerin sıralaması yapılmıştır. Sizlerde aşağıda yer alan yiyeceklerden doğru şekil ve miktarlarda alarak karaciğer sağlığınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. İşte karaciğere faydalı besinler şunlardır:

l Sarımsak: Sarımsak, karaciğer enzim üretimini hızlandırmakta, karaciğere detoks etkisi yapmakta ve bir çok hastalığa karşı antibiyotik özelliği gösterdiğinden dolayı hastalıkları engellemektedir.
l Greyfurt: Greyfurt ham halde ya da suyu sıkılarak içilen mucizevi bir yiyecektir. Greyfurt karaciğerdeki toksinlerin ve kanserojen maddelerin vücut dışına atılmasına katkı sağlamakla görevlendirilmiştir. Fakat greyfurt bazı ilaçlarla reaksiyon oluşturduğundan doktor kontrolünde tüketilmelidir.
l Pancar: Pancar ve pancardan yapılan pancar turşusu karaciğerin çalışma fonksiyonlarını düzenlemeye katkı yapmaktadır. Pancar tüketimi özellikle hastalık dönemlerinde sık önerilmektedir.
l Avokado: Tüketimi ülkemizde her ne kadar fazla olmasa da avokado karaciğere iyi gelen yiyeceklerdendir. Avokado sayesinde çok özel bir enzim olan glutathione enzimleri vücut içerisinde üretilmekte ve karaciğerin filtreleme işlemini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.
l Brüksel Lahanası: Brüksel lahanası da mucizevi etkiye sahip yiyeceklerin başında gelmektedir. Brüksel lahanası ürettiği özel enzimler sayesinde karaciğerin işleyişine katkıda bulunur ve karaciğerin daha az çalışarak daha az yorulmasını sağlar.
l Brokoli: Brokoli aşırıya kaçılmamak üzere düzenli bir şekilde tüketildiğinde karaciğerin tıpkı brüksel lahanasının tüketiminin sonucunda olduğu gibi daha az yorulmasına yol açar. Ayrıca brokoli vücutta karaciğer adına sindirimin de düzenli olmasını sağlar.
l Limon: Limon her hastalığa ilaç gibi geldiği gibi karaciğer hastalıklarına ve karaciğer organına da iyi gelmektedir. Karaciğerdeki toksinleri uzaklaştırmakla görevlidir.
l Zerdeçal: Zerdeçalın doğal bir detoks olduğu bilinmekte ve yağ yakımını hızlandırarak ağır gıdaların sindirilmesini kolaylaştırmasıyla karaciğere iyi gelen bir yiyecek olduğu bilinmektedir.
l Ceviz: Omega 3 kaynağı olarak bilinen ceviz içerdiği omega 3 sayesinde karaciğerin işlevini düzenli bir şekilde yerine getirmesini de sağlamaktadır. Ayrıca ceviz karaciğer hastalıkları olan hastalara doktorlar tarafından önerilen ilk yiyeceklerin başında da gelmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu