Blog

KARACİĞERDE KİST NEDİR

KARACİĞERDE KİST NEDİR?

Karaciğer kisti bir çeşit iyi huylu tümördür. Karaciğer kisti, parazit kaynaklı değildir, tek olarak oluşur ve karaciğerde yer alan sıvı içeriklidir. Tek olarak oluşmayan karaciğer kistleri polikistik karaciğer hastalığı adını alır. Karaciğer kistlerinin neden oluştuğu, nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Fakat bazı tezlere göre yine kesin olmamakla birlikte doğuştan olduğu düşünülmektedir. Her 100 kişiden 5 inde bu rahatsızlık görülmektedir. Karaciğer kisti oluşan kişilerde genellikle belirti oluşmaz. Yalnızca tetkik ve muayenelerde anlaşılmaktadır.

Karaciğer kistleri ikiye ayrılır: Basit ve çoklu karaciğer kisti olmak üzere. Basit karaciğer kistleri neredeyse hiç belirti göstermeyen kistlerdir. Fazla büyümeleri söz konusu olursa vücutta şişkinliğe, ağrıya ve tokluğa sebebiyet verir. Ayrıca basit kistler safra yolunu tıkayabilir ve kendi çevresinde dönerek patlayabilir ki bu da cerrahi operasyon gerektirir. Çoklu kistler ise genellikle çocukluk öneminde görülen kistlerdir. Ergenlik döneminde belirginleşen çoklu kistler gittikçe çoğalır ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Çoklu karaciğer kistinin büyümesi ise karaciğer yetmezliği, kanama, patlama vb. rahatsızlıklara yol açar.

Karaciğer kistlerine tanı koymak adına bazı tetkik ve testler yapılmalıdır. Bu tetkik ve testler ise şunlardır: Karaciğer kisti testi, amip antikoru, CA19-9 testi, alkali fosfataz testi, bilurubin testi, MR, ultrasonografi ve karaciğer fonksiyon testi ALT ve AST.

Karaciğer kisti bulunan kişiler bu rahatsızlığını ameliyatsız ve ameliyatlı olmak üzere iki şekilde giderebilirler.

Karaciğer kistinin ameliyatsız olarak yürütülen ilk tedavisinde hidatik kist ilaçları kullanılır. Kist sıvısı boşalan hastalar yaklaşık olarak işlemden önce ve sonra bu ilacı kullanır. Diğer tedavi şekli ERCP ve endoskopik sifinkteroromidir. Bu tedavi yöntem sayesinde sarılık oluşan ve karaciğer dışına çıkan kistler tedavi edilir.

Karaciğer kistinin ameliyatlı olan yani cerrahi müdahale yapılan tedavi şeklinde ilk öncelikle kistin geldiği son duruma bakılır. Fazlasıyla büyüme gösterip, ağrıya neden olan kistlere zaman kaybedilmeden cerrahi müdahale uygulanır. Ameliyat esnasında kullanılan en son teknik unroofing tekniğidir. Ameliyatla kist duvarının bir kısmı çıkartılır ve karın zarının boşaltılması sağlanır. Böylelikle kişi karaciğer kistinden kısmi ya da tamamen kurtulmuş olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu