Blog

Karaciğerde Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Hemanjiom, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer hormanal dengenin sağlanması, metabolizma faaliyetlerinin düzenlenmesi, kandaki şeker oranının belirli seviyede tutulması, polimer maddelerin yapıtaşlarına ayrılması ve depolanması gibi vücutta birçok yaşamsal olaydan sorumlu olan önemli bir organdır. Ayrıca kanın metabolik olaylar sonucunda oluşan atıklar ve diğer zararlı maddelerden temizlenmesini sağlayan önemli bir filtreleme görevi vardır. Kısacası karaciğer hem sindirimde hem de vücuttaki kimyasal dengenin sağlanmasında görev alan önemli bir organdır. Bu nedenle de karaciğerimizin işleyişini bozacak herhangi bir davranıştan kaçınmamız hayatımıza sağlıklı bir şekilde devam edebilmemiz açısından önemlidir. Ancak zararlı madde kullanımı, sağlıksız beslenme, sigara kullanımı ya da aşırı alkol tüketimi karaciğerin işleyişini bozabilmekte ve bunun sonucunda da karaciğerle ilgili bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan birisi de karaciğerde hemanjiomdur.

Karaciğerde hemanjiom karaciğerden kaynaklı iyi huylu damar tümörlerine verilen addır. Bu hastalığın neden olduğu tam olarak bilinemese de doğuştan gelen bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Ülkemiz genelinde bu hastalığın görülme olasılığı yaklaşık olarak %5 civarındadır. Karaciğerde görülen bu tümörlerin boyutu 5 cm ile 20 cm arasında değişebilmektedir. Eğer erken tedaviye başlanmazsa ileriki evrelerinde daha ciddi boyutlara ulaşabilen hemanjiom hastalığı genellikle 4 yaşından sonra ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen karaciğer hemanjiomları özellikle gebelik döneminde östrojen hormonunun seviyesindeki artışa bağlı olarak büyümeye başlayabilir. Ayrıca aşırı alkol tüketimi de karaciğer hemanjiomlarının büyümesine yol açan başlıca etkenler arasındadır.

Karaciğerde Hemanjiom Belirtileri

Erken tedavi edilmediğinde giderek büyüyen ve daha çok yayılan karaciğer hemanjiomları hastalığın başlarında belirgin belirtiler vermemektedir. Ancak zaman geçtikçe büyüyen tümörler kişide ciddi rahatsızlıklara neden olur. Özellikle hamilelik dönemlerinde ağrılar dayanılmaz hale gelir ve bebeğin doğumu sırasında ciddi derecede kanama görülür. Küçük yaştaki çocuklarda ise kalp yetmezliğine sebep olarak kansızlığa neden olur.

Hastalığın genel olarak belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

l Karnın sağ üst tarafında ve boyun bölgesinde ağrı
l Tokluk hissi ve iştahsızlık
l Mide bulantısı ve kusma
l Yüksek ateş
l Kilo kaybı
l Kansızlık
Karaciğerde Hemanjiom Tedavisi

Karaciğerde hemanjiom hastalığında tedavi sürecine ne kadar erken başlanırsa olumlu sonuçlar alma olasılığı da o kadar yüksek olur. Ayrıca büyüyen hemanjiomların herhangi bir darbe sonucunda patlayarak diğer dokulara da yayılma olasılığı vardır. Bu nedenle hemanjiomlarda belirgin şekilde büyüme fark edilirse hiç vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Karaciğer yakın bölgelerdeki organlara zarar verme olasılığı olan ve şiddetli ağrılara neden olan hemanjiomlar cerrahi uygulama ile alınmalıdır. Tedavi sürecinde ilaç verilmediğinden dolayı cerrahi yöntemde hemanjiomla birlikte karaciğerin bir kısmı da alınmaktadır. Cerrahi uygulamada robotik cerrahi ya da laparoskopi yöntemi kullanılabilmektedir. Bunun yanında karaciğerde çok sayıda hemanjiom varsa bu durumda hastaya karaciğer nakli yapılabilir. Bazı durumlarda ise tümörlerin eritilebilmesi için ışın tedavisi de uygulanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu