Blog

Karaciğer yetmezliğinin belirtileri nelerdir

Karaciğer yetmezliği, bazı karaciğer hastalıklarının son aşamasına geldiği zaman ortaya çıkan ve tedavisi zor olan karaciğer hastalığıdır. Karaciğer, bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için, temel fonksiyonlara sahip olan organdır. Protein üretmek, safra üretmek, kanı temizlemek ve vitamin depolamak, karaciğerin hayati görevlerdir. Bu fonksiyonlardan birinin zayıflaması, karaciğerde tedavisi zor olan hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Karaciğer yetmezliği, bu hastalıklardan sadece birisidir. Karaciğer yetmezliği dahil olmak üzere, tüm karaciğer hastalıkları, oluştuğu ilk aşamada önemsenecek belirtiler göstermemektedir. Hastalık, iyice ilerleyip, kişinin yaşamını tehlikeye soktuğunda, önemli belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Karaciğer yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

-Halsizlik-sürekli uyku hali: Karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesine bağlı olarak görülen halsizlik, karaciğer yetmezliği belirtileri arasındadır.

-İştahsızlık ve klio kaybı: Karaciğer düzenli çalışamadığı için, metabolizma yavaşlar, kişide ani iştahsızlık ve kilo kayıpları görülür.

-Mide bulantısı ve kusma: Hastalık son evrelere geldiğinde görülen karaciğer yetmezliği belirtilerinden birisidir.

-Ödem oluşumu: Karaciğerin işlevlerini kaybetmesine bağlı olarak vücutta biriken toksinler sonucu hastanın el, kol ve bacak kısımlarında su toplaması görülür.

-Deride sararma: Karaciğerin hasar almasına bağlı olarak, kişinin cildinde ve göz aklarında, sararmalar ortaya çıkar.

-Kanama bozuklukları: Karaciğerin düzenli çalışamaması durumunda, kanın pıhtılaşması için gerekli enzimler üretilemez ve iç kanama ortaya çıkar.

-Bilinç kaybı ve koma hali: Hastalığın geldiği en son evrede görülmektedir. Acil müdahale edilmelidir.

Karaciğer yetmezliğine sebep olan etkenler

-Uzun süreli kullanılan reçeteli ilaçlar: Belirli bir hastalıktan dolayı uzun bir süredir kullanılan ilaçlar, karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.

-Bitkisel tedavi yöntemleri: Kişinin, kendi kafasına göre, doktor önerisi olmadan kullandığı bitkisel tedavi kürlerinin yan etkisi olarak, karaciğer yetmezliği görülebilir.

-Bakteriler: Yiyecekler yoluyla vücuda giren bakteriler, zamanla karaciğer yetmezliğine sebep olabilmektedir.

-Diğer hastalıklar: Hepatit ve bağışıklık sistemi hastalıkları, karaciğer hücrelerine zarar vererek, karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.

Karaciğer yetmezliği, hangi sebebe bağlı olarak oluşursa oluşsun, acil müdahale gerektirir. Tedavisi ise, karaciğer nakli ile yapılabilir. Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için, hastanın doktorun önerilerine dikkat etmesi, tedavi sonrasında da kontrollerini aksatmaması gereklidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu