Blog

Karaciğer Yetmezliği Nedir

Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer yetmezliği, karaciğerin fonksiyonlarında zayıflama oluşmasıdır. Fonksiyonlardaki bu zayıflık sonucu karaciğer giderek görevini yapamaz hale gelir. Karaciğer yetmezliğini tespit etmek başlangıçta çok zordur. Bu durum koma ve ölüm ile sonuçlanmaktadır. Karaciğer yetmezliğinin ivedilikle tedavi edilmesi gereklidir. Bunun için karaciğer nakline ihtiyaç vardır. Genellikle akut ve kronik olmak üzere iki türü vardır. Kronik karaciğer yetmezliği siroz ile bağlantılıdır. Alkol tüketiminin fazla olması, vücudun demiri çok fazla tutması, yetersiz beslenme, Hepatit B ve C sonucu oluşmaktadır.

Karaciğer Yetmezliğinin Oluşum Sebepleri

Yüksek dozda asetaminofen alımı akut karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır. Bu madde genellikle ağrı kesici ilaçlarda bulunmaktadır. Reçeteli olarak satılan çeşitli antibiyotik ilaçlar, efadra, kava, yarpuz ve takke adı verilen çeşitli bitkisel ilaçlar, hepatit A,B ve E gibi virüslerin sebep olduğu hastalıklar karaciğer yetmezliğine neden olur. Zehirli mantarların yenilmesi ve bazı toksik maddelerin vücuda alınması sonucu karaciğerin yorulması, bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar, karaciğerdeki damarlarda gelişen hastalıklar, Wilson gibi bazı metabolik hastalıklar karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır.

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Sinsi ilerleyen bir hastalık olmakla beraber, ilk başlarda, mide bulantısı, iştah ve kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler verir. Daha ileriki dönemde ciltte sarılık, kanamaların kolay olması, karında şişkinlik, uyuklama ve koma, zihinsel karışıklık gibi belirtiler görülür.

Karaciğer Yetmezliğinin Komplikasyonları

Akut karaciğer yetmezliğinde birtakım komplikasyonlar görülür. Bunlar, beyinde ödem oluşması, mide ve bağırsak sistemlerinde kanamalar, kanda, solunum ve idrar yollarında enfeksiyonlar, böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar oluşur. Karaciğer yetmezliği tanısı koyabilmek için, çeşitli kan testleri, görüntüleme testleri ve biyopsi ile doku incelemesi yapılır.

Karaciğer Yetmezliğinden Korunma

Bu hastalıktan korunmak için bazı önlemler alınabilir. İlaç kullanımında talimatlara uymak ve doktor onayı olmadan ilaç kullanmamak, dövme ve piercing yaptırırken hijyene dikkat etmek, alkol tüketiminde aşırıya kaçmamak, Hepatit A ve B aşılarını olmak, başka insanların kan ve vücut sıvılarıyla temastan kaçınmak, nereden toplandığı belli olmayan yabani mantarları yememek, kilo kontrolüne bulunmak ve cilt rengi sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Genellikle hastane ortamında ve yoğun bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Toksinleri yok etmeye yarayan ilaçlar ve karaciğer nakli ile tedavi yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu