BlogSağlık

Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Çözüm

Karaciğer hastalıkları daha çok alkole bağlı olarak meydana gelmektedir. Karaciğer yağlanması da alkol ile kendine gösterir. Ancak alkol kullanmadığı halde karaciğer yağlanması sorunu yaşan kişiler de vardır. Bunlar genellikle hareketsiz yaşama sahip olanlar, tip2 diyabet hastaları, obezite olan kişiler ve hızlı kilo alıp verenlerdir. Karaciğer normalde bir miktar yağlı bir organdır. Ancak %5-10 üzeri karaciğer yağlanması artık hastalık boyutundadır. Karaciğer yağlanmasının belirtileri çok hafiftir. Tüm karaciğer hastalıkları, belirti konusunda sinsidir denilebilir. Siz kendinizde birşey olmadığını sanarken aslında herhangi bir karaciğer hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Karaciğer yağlanması da herhangi bir sağlık sorunu için doktora başvurulduğunda ultrasonografi ile ortaya çıkmaktadır.

Tüm karaciğer hastalıkları ortalama aynı belirtilerri göstermektedir. Bunlar;

l Mide rahatsızlıkları
l Şişkinlik hissi
l Halsizlik ve sürekli yorgunluk
l İştahsızlık olarak sıralanabilir.
Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Çözüm

Karaciğer yağlanması sorununda uygulanacak herhangi bir cerrahi müdahale yoktur. İlaç tedavisinden çok doktorların hastalara önerisi beslenme alışkanlığında değişiklik, spor ve kilo vermek gibi aktiviteler olmaktadır. Bunların dışında yine doğadan yardım alınabilir. Bitkilerin gücünden faydalanıp hastalıklardan kurtulmak mümkünüdr. Karaciğer yağlanmasına bitkisel çözüm bulunmaktadır. Bunlar;

l Elma sirkesi: Karaciğerde iltihap oluşmasını önler ve yağlanmayı azaltır. Hergün 1 su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi konulup içilebilir. Elma sirkesi karaciğer yağlanması için büyük şifa kaynağıdır.
l Limon: Karaciğer üzerinde etkili bir diğer bitki de limondur. Faydalı asitler içerir ve antioksidan özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır.
l Karahindiba: Demlenerek tüketilebilen bir bitkidir. Hamile bayanların veya diyabet hastası olan kişilerin kullanması önerilmez. Fakat karahindiba karaciğer için oldukça faydalıdır. Bu neden ile faydalarından ” Food And Chemical Toxikolgy” dergisinde bahsedilmiştir.
l Meyan kökü: Sayısız faydası bulunan meyan kökü, karaciğerde toksinlere bağlı oluşan zararı onarmaktadır.
Görüldüğü üzere karaciğer üzerinde etki gösterip oluşan hasarı önleyebilecek birçok bitki bulunmaktadır. Karaciğeri korumanın ilk aşaması beslenmeden geçmektedir. Alkolden uzak durulması gerekir. Karaciğer yağlanmasında da alkol etkilidir. Karaciğer hastalıklarının belirtileri anlaşılmadığı için mutlaka düzenli olarak doktor kontrolünden geçilmelidir. 6 ayda bir düzenli chek-up yaptırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu