BlogSağlık

Karaciğer yağlanması ve büyümesi

Karaciğer yağlaması ve büyümesi, karaciğerin herhangi bir nedenden dolayı hasar alması durumunda ortaya çıkan hastalıklardır. Toplum içinde görülme sıklığı fazladır. Karaciğer yağlanması ve büyümesi, beslenme alışkanlıkları, fazla kilolar ve sıklıkla kullanılan antibiyotik ilaçlar gibi, çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilmektedir.

Karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması, daha çok fazla kilolu kişilerde görülmektedir. Diğer karaciğer hastalıkalrına göre, daha basit sebeplere bağlı bir hastalıktır ancak, başka hastalıklara sebep olmadan tedavi edilmesi gerekir. Çok içki tüketen kilolu kişilerde karaciğer yağlanması olması kaçınılmazdır. Ancak, hastalığın tek sebebi içki ve obezite değildir. Çoğu zaman hazır gıdalara dayalı düzensiz beslenme, şeker hastalığı, bazı ilaçların uzun süreden beri kullanılıyor olması, sarılık veya vücudun başka organında oluşan herhangi bir rahatsızlık, karaciğer yağlanmasına sebep olur.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri

Karaciğer yağlanması, iştahsızlığa sebep olur. Kişi, kendini olduğundan fazla halsiz hisseder. Ciltte solgunluk oluşur. Zaman zaman mide bulantı ve kusma yaşanması da, karaciğer yağlanmasının belirtisi olabilir.

Karaciğer yağlanmasının tedavisi ve çabuk iyileşme için neler yapılabilir?

Karaciğer yağlanmasının, henüz tıbbi olarak herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Doktor, uygun gördüğü takdirde, belirli ilaç tedavileri uygulayabilir. Onun haricinde, tedaviye evde devam edilir. Karaciğer yağlanmasına karşı nasıl önlemler alınabilir? diye soracak olursak, yaşam kalitesini arttırabilecek birkaç küçük değişiklikle, karaciğeri eski formuna döndürebiliriz. Düzenli spor, sebze-meyve ağırlıklı beslenme düzeni, az ve sık yemek, kilo dengesini korumak ve karaciğere faydası tıbben kabul edilmiş bitki kürleri ile, kısa sürede bu sağlık sorununun üstesinden gelinebilir.

Karaciğer büyümesi

Karaciğer büyümesi, kendi başına bir hastalık değildir. Oldukça rahatsılık verici olsa da, rahatsızlığın asıl sebebi karaciğer büyümesi değil, büyümeye sebep olan hastalıktır. Karaciğer büyümesi, diyabet, kilo, kist ve alkol gibi sebeplerden oluşabileceği gibi, kanser, sarılık, siroz ve kalp yetmezliği gibi daha tehlikeli hastalıklara bağlı olarak da oluşabilir.

Karaciğer büyümesi tedavisi

Karaciğer büyümesinin tedavisi, sebebine göre yapılır. Hastalık, yukarıda saydığımız basit sebeplerden oluşuyorsa, günlük yaşam düzeninde değişiklikler ve ilaç tedavisi ile giderilebilir. Ancak önemli sebeplerden oluşuyorsa, tedavisi farklı tekniklerle gereken koşullarda yapılır.

Karaciğer yağlanması ve büyümesi, sebebine göre ciddiyet taşıyan hastalıklardır. Vücutta, normal işleyişin dışında, yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden biri veya birkaçı hissedilirse, uzman bir dahiliye doktoruna gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu