BlogSağlık

Karaciğer yağlanması için önerilen diyet programı

Karaciğer yağlanması diyeti, karaciğerin yağ oranının normalinin üzerine çıkmasını önlemek için uygulanan diyettir. Karaciğer yağlanması, beslenme düzeni ve yaşam tarzına bağlı olarak görülen bir hastalıktır. Yağlanmanın oluşmasını önlemek veya yağlanma durumunda tedavi amacıyla diyet uygulanmaktadır.

Karaciğer yağlanması diyetinde ne tür yiyecekler bulunur?

Karaciğer yağlanması diyetinde, sebze-meyve ağırlıklı besinler bulunmaktadır. Lifli besinlerle beyaz et ve balık ise, karaciğer yağlanması diyetinin olmazsa olmazlarıdır. Diyet listesinde bulunan yiyeceklerin tüketilmesinden sonra, hafif tempoda yapılan egzersizler de, diyetin bir parçasıdır.

Karaciğer yağlanması diyetinde bulunması gereken yiyecekler

Tam buğday ekmeği ve tahıllı gıdalar

Tavuk, balık, kırmız et. Kırmızı etin fazla tüketilmesi, karaciğer diyetinde önerilmemektedir. Daha çok tavuk ve balığa dayalı beslenme düzeni önerilmektedir. Uygulanan diyet programının amacına ulaşması için, et çeşitlerinin, haşlama şeklinde yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Süt ve süt ürünleri(Az yağlı olanlar tercih edilmeldir)

Ev yapımı meyve suları

Yeşil yapraklı sebzeler

Sütlü tatlılar

Çay, yeşilçay ve ıhlamur olmak üzere çay çeşitleri, karaciğer ciğeri diyetinde tüketilmesi gereken besinlerdir.

Karaciğer diyet listesinde bulunmaması gereken yiyecekler nelerdir?

Kızartma türü ağır yemekler

Alkollü içecekler ve sigara

Sakatatlar

Karaciğer yağlanması diyet programı

Sabah: 1-2 dilim kepek, çavdar veya tam buğday ekmeği ile 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir. Domates, salatalık ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi sınırsızdır.

Ara öğün: Kahvaltıdan yaklaşık 2 saat sonra bir adet meyve tüketilebilir. Bu meyve, elma, greyfurt, portakal, armut, erik ve kivi gibi karaciğer dostu meyvelerden bir tanesi olabilir.

Öğlen: 1 porsiyon(normal miktarda) sebze yemeği ve bir dilim ekmek, bir kase az yağlı yoğurt

Ara öğün: Kuru kayısı, ceviz ve fındık gibi yararlı meyve kurusu ve kuruyemişlerden 1-2 adet tüketilebilir.

Akşam: Et-tavuk veya balık (bir porsiyon), bir dilim ekmek. Et ve tavuk haşlama, balık ise buğulama tercih edilirse, diyet listesi tam anlamıyla uygulanmış olur.

Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra da, hafif bir meyve yenilebilir. Karaciğer yağlanmasının önlenmesi veya tedavi edilebilmesi için, diyet listesine sadık kalınmalıdır. Ayrıca, diyetin yanısıra, alkol alışkanlığı varsa bırakılmalı ve günlük egzersiz hareketleri yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu