Blog

Karaciğer Yağlanması Dİyeti

Karaciğer yağlanması, beslenme bozuklukları ve alkol alışkanlıklarına bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Tedavisi ise, yine sağlıklı beslenmeyle yapılabilmektedir. Vücut metabolizmasının sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için, her organın bir görevi vardır. Ancak, kalp ve beyinden sonra hayati fonksiyonları karaciğer yerine getirmektedir. Bu kadar önemli görevleri yerine getiren karaciğerde birçok hastalık oluşabilmektedir. Karaciğer yağlanması, bu hastalıklardan birisidir. Ancak, düzenli beslenme ve sağlıklı bir diyet programı ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Karaciğer yağlanması diyetinin ilk adımı, alkol kullanımının sonlandırılmasıdır. Sonrasında, beslenme düzeninde doğal ve sağlıklı yiyeceklere yer verilmelidir. Tereyağı, iç yağı ve kuyruk yağı gibi hayvansal gıdalar, beslenme düzeninden çıkarılmalıdır. Sebze ve meyveler, mevsiminde tüketilmelidir. Isıl işlemden geçirilmiş şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Daha çok lifli gıdalar tüketilmeli ve düzenli spor yapılmalıdır. Karaciğer yağlanmasının tedavisi için diyetisyenler tarafından önerilen diyet programları, karaciğerin kısa sürede yenilenmesini sağlamaktadır. Karaciğer diyeti için önerilecek birkaç liste:

-Sabah erken kalkanlar, aç karnına bir elma tüketebilirler.

-Kahvaltıda ise, bir dilim kepek ekmek ile bir dilim yağsız beyaz beynir ve istenildiği kadar domates, salatalık, yeşillik tüketilebilir.

-Kuşluk vakti yine şeker oranı düşük bir meyve

-Öğlen yemeğinde, bir porsiyon sebze yemeği, bir dilim kepek ekmek ve bir kase yağsız yoğurt

-Saat 17.00 civarında, 1-2 adet ceviz, badem veya kuru kayısı

-Akşam yemeğinde bir haşlama veya yağsız şekilde pişirilmiş köfte, et, tavuk veya balık ve bir dilim kepek ekmek

-Akşam yemeğinden iki saat sonra, bir meyve ve bir bardak yağsız süt isteğe göre tüketilebilir.

Karaciğer yağlanmasını önlemeye yönelik bir diğer diyet programı ise;

-Sabah bir su bardağı şekerli ılık süt, 1 dilim beyaz peynir veya kaşar peyniri, domates-salatalık

-Ara öğün olarak bir adet meyve

-Öğlen bir porsiyon çorba ve bir kase yoğurt

-Ara öğünde bir meyve veya birkaç kuruyemiş

-Akşam yemeğinde, isteğe göre bir porsiyon sebze yemeği veya et, yanında yağsız yoğurt

-Yemekten belirli bir süre sonra bir meyve veya bir bardak yağsız süt

Karaciğer yağlanması, önerilen diyet programına sadık kalındığı sürece, kısa zamanda tedavi edilebilmektedir. Karaciğer, kendini çok çabuk yenilediğinden, sağlıklı beslenildiğinde ve alkol-sigaradan uzak durulduğunda bir ayda yenilenir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu