Blog

Karaciğer vücudun neresinde bulunmaktadır

Karaciğer, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, temel görevleri bulunan organımızdır. Aynı zamanda, insan vücudunun en büyük organı olma özelliğine sahiptir. Kendini hızlı bir şekilde yenileyebilmesi de, karaciğer hastalıklarının tedavisini kolaylaştırmaktadır. Karaciğer kanı temizler, hormonları dengeler, safra üretir, vitamin depolar ve protein üretir. Peki, insan vücudu için bu derece önemli görevleri bulunan karaciğer, tam olarak nerde bulunmaktadır?

Karaciğer, vücudun sağ tarafında, diyaframın altında bulunur. Yetişkin bir insanda, 1.5-2 kilo ağırlıklarındadır. Uzunluğu ise, yaklaşık 30 cm’dir. Rengi, kahverengi ile koyu kırmızı arasında bir renktir. Yüzeyi kaygan ve düzdür.

Karaciğerin çalışma şekli

Karaciğerde, sayılamayacak kadar çok küçük hücreler bulunur. Karaciğer, bu hücreleri, etrafındaki damarların kan dolaşımı sayesinde beslemektedir. Kan dolaşımıyla beslenen bu hücreler, safra salgılar. Safra ile, vücuttaki toksinler dışarı atılır. Yani karaciğerin vücuttaki en etkin görevlerinden birisi, sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. İnsanların, farklı öğünlerde tükettiği besinlerin emilimini gerçekleştirerek, zararlı maddelerin safrayla dışarı atılmasını sağladığından, sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır. beslenme yoluyla alınan şekeri, vücut yararına kullanmak üzere depolar. Herhangi bir yaralanma durumunda, kan pıhtılaşması problemlerinin oluşmasını engeller.

Kandaki yararlı ve zararlı maddeleri ayrıştırır. Yararlı maddelerin, sağlıklı bir yaşam için gerektiği gibi kullanılmasını, zararlı maddelerin de idrarla dışarı atılmasını sağlar.

Karaciğer, üstendiği görevlerle, vücut metabolizmasının hayati önem taşıyan organıdır. Ancak, farklı birçok sebebe bağlı olarak, karaciğerde çeşitli hastalıklar görülebilmektedir. Genel anlamda, oluştuğu dönemlerde belirti vermeyen karaciğer hastalıkları, ilerlediği evrelerde, vücut için önemli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Karaciğerin, herhangi bir sebebe bağlı olarak fonksiyonlarını kaybetmesi, vücudun yaşamsal işlevlerini de kaybetmesine sebep olur. Çünkü karaciğer, sağlıklı yaşamak, daha doğrusu yaşamak için, en önemli görevelere sahip organdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu