Blog

Karaciğer Temizliği Nedir Nasıl Yapılır

Karaciğer Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Karaciğer Temizliği Nedir?
Sindirim sistemimizdeki en önemli organ olan karaciğer; konumlandığı sistemde en fazla görevi gerçekleştirendir. Karaciğer; vücudun filtresi, hatta çok gelişmiş bir doğal kimya laboratuvarıdır. Karaciğerin aktiviteleri; kalp,sindirim sistemi organları, dolaşım sistemi, böbrekler, beyin, bağışıklık sistemi ve dolayısıyla psikolojide de çok etkilidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan kişilerin çoğu, çok erken yaşlar olan çocukluk dönemlerinden itibaren karaciğerin işlevlerini yerine getirememesi nedeniyle rahatsızlıklar yaşar. Karaciğerler, beslenme alışkanlığına bağlı olarak; taş, kolestrol parçacıkları ve billuribin gibi bedenden atılması gerçekleşememiş atıklarla dolar. Karaciğerin işlevlerini düzgün gerçekleştirememesi, bu atıkların karaciğerde birikmesine neden olur. Bu durumun sonucu olarak da vücutta tehlikeli hastalıklar yaşanır. Hayati bir çok işlevin esas öğesi olan karaciğerin aktivitelerini desteklemek ve daha verimli olmasını sağlamak için, onun sağlığını korumak şart. Bu nedenle zaman zaman karaciğer temizliği yapmak gerekir.

​Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır?
Karaciğerin temizlenmesi konusunda önümüzde iki seçenek bulunur;

1- Tıbbi tedavi: Karaciğer temizliği için bir uzmandan yardım alıp, önereceği ilaç tedavilerini uygulayabilirsiniz.
2- Alternatif Tedavi: Karaciğer temizliği için en doğal yöntem olan, zengin bitki çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

​Karaciğer Temizliğinde Doğal Yöntemler Nelerdir?

Doğal yöntemlerle karaciğer temizliğinde, karaciğer ile dost besinler kullanılmalıdır. Bu besinler; safra salgılanmasını sağladığı gibi, sindirimin aktif ve düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca, kan ve lenf dolaşımını hareketlendiren bu besinler, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Böylece karaciğerin çalışması desteklenmiş ve verimli çalışması sağlanmış olur. Karaciğer dostu besinler şunlardır; turpgiller, enginar, kuşkonmaz, limon ve tüm turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, karahindiba kökü, şevketi bostan otu, sarımsak ve soğan, pancar, peygamber dikeni, at kuyruğu, dulavrat otu, kereviz, yavşan otu, devedikeni. Özellikle taze tüketilecek olan meyve ve sebzelerin suları karaciğer temizliği için çok etkilidir.

Bütün bunlara ek olarak; karaciğer ile dost olan vitaminlerin bulunduğu besinler de, karaciğer temizliğinde fayda sağlar. Bunlar; folik asit ve B vitaminlerini bulunduran ıspanak, lahana, böğürtlen, kuşkonmaz ve brokolidir. Demir zengini besinler inflamasyonu azaltır, bunlar; maydanoz, pancar ve pazıdır. Selenyum ve antioksidan özellikleriyle, lahana, pazı ve sarımsak karaciğeri korur. B12 vitamini zenginleri; yağsız balık, tavuk ve kırmızı et de kırmızı kan hücresi üretimini artırır ve dolayısıyla karaciğeri destekler. Ayrıca vejeteryanlar için de; soya sütleri karaciğerin desteklenmesinde önemli katkı sağlar.

Doğal yoldan sağlıklı beslenmek ve katkı maddeli hazır yiyeceklerden uzak durmak karaciğerimize, dolayısıyla vücudumuza yapacağımız en büyük iyiliktir. Zaman zaman karaciğerimizin temizliğine de önem vermek, sağlıklı yaşamamıza olumlu katkılar sağlar. Karaciğer dostu sebzeler çiğ olarak tüketilebileceği gibi, doğru pişirme yöntemleri ile de alındığında karaciğer temizliği doğal yoldan gerçekleşecektir. Meyveler ise; taze meyve suyu olarak tüketildiğinde sindirimde de yormayacağından, kolayca karaciğer temizleme görevlerini gerçekleştirecektir. Ayrıca bol su tüketimini sağlamak da karaciğer temizliğinde en fayda sağlayan yöntemdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu