Blog

Karaciğer Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir

Karaciğer Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?
​​

Vücuttaki toksinler ile savaşarak, onları metabolizmadan uzaklaştırma görevi karaciğerindir. Karaciğer, dolaşım sistemindeki rolü ile vücudun hayati organlarından biridir. Sağ lob ve sol olmak üzere iki bölümden oluşan karaciğer, üzeri karaciğer dokusu ile kaplıdır. Safra kesesi, ince bağırsak kanalı ve kalp atardamar ve toplardamar ile kusursuz bir mekanizmadır. Karaciğer, sindirim sistemine salgıladığı safra sayesinde sindirimi kolaylaştırıcı görevdedir.

Karaciğer, metabolizmanın sağlıklı olması için vücut içindeki fonksiyonları ile yaşam kalitesini belirleyen bir organdır. Vücudun içinde bu kadar zor bir görevi varken, ona dış etkenlerden dolayı zarar gelmesi, görevinin aksaması anlamına gelir. Karaciğer rahatsızlığı, uzun vadede ciddi hayati tehlikelere sebep olabilir. Organın hasar gördüğünün belirtileri geç fark edildiğinde, karaciğer rahatsızlığının bir hayli ilerlemiş olma riski yüksektir.

Karaciğer rahatsızlığı belirtileri gözlemlendiğinde, test ve ultrasonografik yöntemlerle karaciğer rahatsızlığı teşhis edilmeye çalışılır. Karaciğerdeki rahatsızlık için hangi evrede olduğu belirlenir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri: Karaciğer için maruz kalması en yüksek rahatsızlıktır. Alkol ve obezite etkili bu sorun, karaciğerdeki rahatsızlığın ilk evresidir. Karnın sağ tarafında hissedilen ağrı ilk belirtisidir. Bacakların ve ayakların şişmesi, aşırı yorgunluk, bitkinlik, kilo kaybı belirtileri arasında yer alır. Karaciğer yağlanması, karaciğer yetmezliği hastalığının tetikçisidir.

Hepatit Belirtileri: Karaciğer için büyük risk teşkil eden bu rahatsızlık, ikinci evredir. En çok görülen belirtisi sarılıktır. İshal, ateş ve karın ağrısı belirtileridir.

Siroz: Karaciğer için üçüncü evredir. Alkol merkezli bir hasardır. Karaciğer, bu evrede oldukça yorulur, görevini neredeyse yapamaz durumdadır. Derinin kaşınması, bacaklarda şişlik ve iştahsız bir bedenin kilo kaybetmesi belirgin işaretleridir.

Fibroz: Karaciğer fibrozu, kaşıntı ve karın ağrısı şikayetine neden olur. İdrar renginde siyahlık, sarılık ve deri altındaki damarların belirginleşmesi en önemli belirtileridir.

Karaciğer Kanseri: Karaciğerin hayatı için artık son evredir. Kanserli hücrenin gelişmeden önce tanısının konmasının zor olduğu bu evrede, sarılıki bacaklarda şişlik, bulantı ve karaciğer büyümesi belirgin işaretleri arasında yer alır.

l Karaciğer rahatsızlıkları için, hemen hemen her evrede birbirine yakın belirtilerin olması, karaciğer rahatsızlığının bu belirtilerle evresinin belirlenmesi mümkün değildir. Test ve kontroller sonucu, karaciğer üzerindeki şüphe, dikkatli bir kontrol karaciğerin akıbeti için çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu