Blog

KARACİĞER METASTAZI TEDAVİSİ

KARACİĞER METASTAZI TEDAVİSİ

Kanser eğer kaynağını aldığı organdan başka bir yere yayılır ise kendi türevinden metastaz yapmış olur. Eğer bu metastazlar karaciğerde saptanır ise karaciğer metastazı ismini alır. Karaciğer metastazında kan dolaşımı yolu ile kanser hücreleri karaciğer içerisine geçerek yerleşir. Özellikle sindirim organlarından gelen kan, ilk önce karaciğere taşındığı için bu sistemin kanserleri karaciğer metastazlarında daha sık görülür. Karaciğer metastazlarının sık görüldüğü diğer organlar ise pankreas, safra yolu ağzı, meme, akciğer ve diğerleridir.

Karaciğer metastazı karaciğer kanserine belirtileri nedeniyle çok büyük benzerlik göstermektedir. Karaciğer metastazında görülen belirtiler şunlardır: Hızla gerçekleşen kilo kaybı, iştahsızlık, kusma, bulantı, karaciğerin kaburgalar altında elle tutulur gözle görünür şekilde büyümesi, karın ağrısı, kaşıntı, sarılık, sıcaklık vb. dir.

Karaciğer metastazı bazı tetkik ve testler sonucunda belirlenir. Karaciğer metastazlarının yaygınlığı, nerelerde olup olmadığı, karaciğerin işlevini ne denli yerine getirdiği tespit edildikten sonra tedavi yöntemi seçilir. Tedavi yöntemi belirlenirken kanserin çıkış yaptığı organ göz önünde bulundurulur.

Karaciğer metastazında uygulanan yöntemler cerrahi yöntemler, lokal yöntemler, radyoterapi yöntemleri ve sistemik tedavi yöntemleridir. Karaciğer metastazında tedavi aşamasında ilk yapılması gerekilen işlerden biri karaciğer metastazı olan hastanın birden fazla bakış açısı içerisinde değerlendirilmesidir. Değerlendirilme yapılırken teknolojinin ve bilimin el verdiği tüm tedavi seçenekleri ve tüm tedavi yöntemlerinin yer aldığı uygulama planı yapılır.

Sistemik tedavi yöntemi uygulanan hastalara kemoterapi ve hızlı sonuç yöntemleri uygulanır. Kemoterapi yönteminin uygulanılması tehlikeli olan hastalarda ise lokal tedavi yöntemlerinden en uygun yöntem seçilir ve uygulanır.

Karaciğer metastazı özellikle kalın bağırsak kanserlerinde çok sık bir şekilde görülmektedir. Kalın bağırsağa bağlı karaciğer metastazı tedavisinde metastazlar cerrahi operasyonlarla çıkartılır. Radyofrekans ablasyon, radyoembolizasyon ve kemoembolizasyon gibi yöntemler de bu tedavi aşamasında kullanılan önemli yöntemlerdendir.

Kalın bağırsak kanserlerinde tetkik ve testler sonucunda yaklaşık olarak yarısına yakın bir şekilde karaciğer metastazı tanısı konulmaktadır. Karaciğer metastazında sistemik tedavi yöntemi seçildiğinde tümörün özellikleri göz önünde bulundurulur ve ona göre yine kemoterapi ve hızlı sonuç alma sonuç yöntemleri uygulanır. Ayrıca kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri de hızlı sonuç almanın en etkin yöntemlerindendir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu