Blog

Karaciğer Metastazı Belirtileri Nelerdir

Karaciğer Metastazı Belirtileri Nelerdir?

Hücrelerin anormal biçimde çoğalmasıyla oluşan kanser hastalığı, vaktinde tedavi edilmemesi halinde yayılma gösterebilir. Eğer kanser bulunduğu organdan bir başka organa sıçrarsa buna ‘metastaz’ ismi verilir. Metastaz, çoğunlukla kan hücreleri ve lenf sistemi yoluyla gerçekleşir.

Karaciğer Metastazı Belirtileri

Karaciğer metastazı belirtileri nelerdir? sorusuna verilebilecek birden fazla cevap bulunmaktadır. Kilo kaybı ise bu cevaplar içinde kanser hastasında karaciğer metastazı geliştiğinden şüphelendirecek en büyük belirtidir. İştahsızlık ve mide bulantısı da bu metastaz türünün varlık ihtimalini kuvvetlendiren belirtilerdendir.

Karşılaşılan diğer belirtiler ise sarılık, terleme, kusma, karın ağrısı, kaburgada gözle görülür şekilde büyüme, karında şişme, kaşıntı, gözlerin ve derinin sararması, sarılık, yüksek ateş, vb gibi durumlardır. Karaciğer metastazı belirtileri ile direkt karaciğerde başlayan kanserin belirtileri büyük oranda benzerlik göstermektedir.

Diğer organlardan karaciğere sıçrama ihtimali en yüksek olan kanser türleri şunlardır: Akciğer kanseri, kolon ve rektum kanseri, malign melanom cilt kanseri, meme ve mesane kanserleri, mide ve pankreas kanserleri, rahim ve rahim ağzı (serviks) kanserleri ile kadın yumurtalık kanseri.

Bu kanser türlerinden birisi kendisinde bulunan kişi, yukarıdaki belirtileri vücudunda görmeye başlamışsa derhal doktoruna bu durumu aktarmalıdır. Zira kanser bu organlardan karaciğere yayılmış olabilir. Özellikle kolon kanserinin karaciğere yayılma riski oldukça yüksektir. Bu riskin kuvvetliliği, kalın bağırsaktaki kanın karaciğere ulaşması ve kanser hücrelerini kolayca taşıma imkanı bulmasıdır.

Bazen kanser asıl türediği yerdeyken değil de karaciğere sıçradıktan sonra varlığı fark edilir. Kanserin fazla yayılmadığı evrelerde hastanın yaşam süresini uzatmak için tedavi yapıldığı gibi, hastalığın tamamen ortadan kalkması için de çalışılmaktadır. Bu nedenle belirtilerin takip edilip erken müdahale edilmesi çok önemlidir. Bazı karaciğer metastazı yaşayan hastalar, 5 yıldan daha uzun süre hayatta kalabilmektedir.

Karaciğer metastazı şüphesi üzerine yapılan tetkik ve muayenelerde çoğunlukla karaciğer büyümesine de rastlanmaktadır. Bu durum, karaciğerde bir veya daha çok metastaz geliştiğinin bir göstergesidir. Ayrıca yapılan testlerde alkalen, fosfataz ve transaminaz değerlerinin de yükseldiği gözlemlenir. Metastazın karaciğerin tamamını kaplaması halinde karaciğer hiçbir işlevini yerine getiremeyecektir.

Kanserin ve metastazın tanısında yerleştiği organa bağlı olarak farklı görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Karaciğer kanserlerinde ise tanı genellikle ultrasonografi kılavuzluğunda koyulmaktadır. ‘Hematoma’ denilen karaciğerin kendi dokusunda meydana gelen kanserlerde de, metastaz karaciğer kanserinde de lokal tümör tedavisi uygulanmaktadır.

Bu makalede kanserin karaciğere sıçraması sonucu meydana gelen karaciğer metastazı belirtileri nelerdir? sorusuna ayrıntılı cevap verilmiştir. Karaciğer kanseri ile ilgili cevabını merak ettiğiniz diğer sorular için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu