Blog

Karaciğer Lezyonları Belirtisi ve Tedavisi

Karaciğer Lezyonları

Vücudun sağ bölgesinde yerini almakta olan karaciğerde lezyonlar oluşmaktadır. Çoğu zaman tehlike oluşturmayan iyi huylu lezyonların oluşumunun yanı sıra kötü huylu olan lezyonların oluşması da muhtemel bir durumdur. İyi huylu karaciğer lezyonlarının hayati bir tehlike doğurduğu görülmemektedir. Ancak bu lezyonların oluşturduğu belirtiler ve karaciğerin düzenin bozmaya yeltenmesi sonucunda vücut olumsuz etkilenmektedir. Dolayısıyla bu raddede karaciğer lezyonlarının tedavisine başlanması gerekmektedir.

Karaciğer lezyonlarının oluşum sebeplerinde genellikle geçirilen hastalık, ameliyat veya bir travmanın etkisi büyüktür. Bunların hiçbiri dahi yaşanmasa karaciğerde oluşan herhangi bir doku hasarı dahi lezyon oluşumuna sebep olmaktadır. Karaciğer lezyonlarının takipsiz bırakılması sonucunda tedavi edilmesi gerekilen durumlar doğmaktadır.

Karaciğer Lezyonları Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer lezyonlarının iyi huylu olması sebebi ile tedavi gerektirmemekle birlikte belirtilerinin şiddetli olması nedeniyle tedavi şart olmaktadır. Tedavi edilmemesi sonucunda karaciğerin düzenli çalışması lezyonlar sebebiyle engellenir ve karaciğer fonksiyonları giderek bozulduğu için işlevini gerektiği şekilde sürdüremez. Karaciğer lezyonlarının belirtileri görülmeye başlandığında ilgili uzman doktor tarafından takibe alınmalıdır.

l Sağ bölgede ağrı: Karaciğer lezyonlarının sıklıkla görülen belirtisi sağ bölgede ağrı hissedilmesidir. Kötü veya iyi huylu olması fark etmeksizin ortak bir belirtidir. Ağrının asıl sebebi ise karaciğerde oluşan lezyonların dokulara baskı yapmasıdır. Bu lezyonların ağrı yapmaya başlaması ile en az büyüklük 6 cm olduğu görülmektedir.
l Mide bulantısı: Karaciğerde meydana gelen lezyonlar ciddi mide bulantılarına neden olmaktadır. Ancak sadece karaciğer lezyonu değil safra kesesinde meydana gelmiş olan bir kist sebebi ile de oluşabilmektedir.
l Kanamalar: İyi huylu olan karaciğer lezyonların bir diğer belirtisidir kanamalar.
l Dolgunluk hissiyatı: Karında alt ve üst bölgelerinde hissedilen dolgunluk hissi karaciğer lezyonlarının ilk görülen belirtisidir. Karın bölgesinde gaz birikmesi karaciğer lezyonlarının karnı etkilemesi soncunda orta çıkmaktadır. Bu durulmada gaz gideren ilaçları doktorlar karaciğer lezyonu hastalarına verebilmektedir.
l Sarılık geçirmek: Karaciğer lezyonları karaciğer fonksiyonlarını değiştirdiği ve çalışmasını engellediği için görevini iyi yapamayan karaciğerin sonucunda hastalarda sarılık gözlenmektedir.
Karaciğer Lezyonlarının Tedavisi

Karaciğerde oluşan lezyonların öncelikle tedavi edilebilmesi için biyopsi ile iyi huylu veya kötü huylu olduğunun saptanması gereklidir. Saptandıktan sonra doğru tedavi yöntemlerine başlamaktadır. İyi huylu olduğu saptanan karaciğer lezyonunda kullanılan tedavi ilaç yöntemidir ve lezyonun oluşum nedeni saptanarak kaynak kaldırılarak lezyonun tedavisi gerçekleştirilir.

Kötü huylu olan karaciğer lezyonlarında ise kullanılan tedavi yöntemi genellikler cerrahi yöntemdir. Bu cerrahi tedavinin sürecinde ise yoğun ilaç kullanımı meydana gelmektedir. Kişinin günlük yaşamını dahi bu tedavi süreci değiştirmektedir. Karaciğer lezyonlarının sık görüldüğü insanlar genellikle alkol bağımlısı ve sürekli birçok ilaç kullanımına maruz kalan insanlardır. Bu tip durumlarda karaciğer lezyonu oluşumu kaçınılmazdır. Bir kişinin alkol ve yoğun ilaç kullanımı olan bir hayatı var ise düzenli olarak karaciğerini kontrol ettirmesi şarttır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu