Blog

Karaciğer Kitle Tedavisi

Karaciğer, vücutta önemli, işlevlere sahip olup, vücudun en büyük organıdır. Kanın toksinlerden arınmasını sağlayarak vücudun fazladan su tutmasını önler ve sıvı dengesini sağlamış olur. Hayati öneme sahip bir organ olan karaciğer, hücresel döngüler ile arınmayı sağlar ve bu sayede vücudu korur. Fakat bazı sebeplere bağlı olarak karaciğerde kitle oluşmaktadır. İyi – kötü huylu olarak ayrılabilen iki tip kitle oluşumu meydana gelebilmektedir. İyi huylu kitlenin tedavisi mümkün olup, cerrahi operasyonlar ile kitleler alınabilmekteyken kötü huylu kitle için bu geçerli değildir. Özellikle karaciğerde kötü huylu kitle oluşumu söz konusu ise bu durumdan kurtulmak oldukça zordur. Tıp ilerlemiş olmasına rağmen bu kitle türüne çare bulunamamış ancak karaciğer nakli ile tamamen ortadan kaldırılması başarılmıştır. Kötü huylu kitle alınmasına rağmen kendisini yenileyebilmekte ve sorun tekrar teşkil edebilmektedir.

Karaciğerde Kitle Tedavisi

l Karaciğerdeki damarların genişlemesi
l Karaciğerde kanserli hücrelerin üreyerek yayılması
l Herhangi bir nedene bağlı olarak karaciğerin enfeksiyon kapması
1. Bu nedenlere bağlı olarak karaciğerde kitle görülür. Kan damarlarının büyümesi ve genişlemesine dayanarak kitle oluşur ve bu durum daha çok iyi huylu kitle oluşumunun önünü açar. Karaciğerde kitle oluşumunun yaklaşık %50’den fazlası bu neden ile oluşur. Anormalleşen kan damarları kitlenin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Dikkate alınmadığı takdirde diğer orgaların işlevselliklerini de etkilemektedir.
2. Karaciğerin enfeksiyon kapması da geçici olarak kitle meydana getirir. Bu tür kitlelere cerrahi müdahale yerine ilaç tedavisi uygulanır. Öncelikle enfeksiyon sebebi ortadan kaldırılır ve karaciğerdeki kitleler kullanılan ilaçlar yardımı ile küçülme gösterir. Testler yardımı ile karaciğerin durumu gözlemlenir ve tedavi buna bağlı olarak ilerler.
3. Son olarak karaciğerde kitle oluşumuna en büyük etken kanserli hücrelerin yaygınlaşması ve burada kitle halini alması ile oluşur. Bu durumda kitlenin adı artık tümördür ve cerrahi müdahale gerektiren bir hal almıştır. Tümörün ilerlemesi karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur. Bu da diğer organları etkilemekte ve kişide karaciğer yetmezliği gibi sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Erken teşhisin zor olduğu bir sağlık sorunudur. Genellikle tüm karaciğer rahatsızlıkları rastgele ortaya çıkmaktadır ve belirtileri çok hafiftir. Karaciğerinizde bir sorun olmadığını düşünürken aslında kitle yada farklı bir sorun olabilir. Bu neden ile kendisini geç gösteren bir sağlık sorunudur. Herhangi bir kriter aramayan ve yaş ayrımı yapmayan karaciğerde kitle oluşması, kötü huylu kitlelerin dışında ilaç tedavisi ile kurtulmanın mümkün olduğu bir hastalıkltır. Karaciğerde kitle tedavisi, erken tanı konulamayan bir hastalık olduğundan durumun farkedildiği anda kitlenin huyuna göre uygulanır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu